Anasayfa Güncel Haberler BES’lilere Ücretsiz Profesyonel Hizmet
Güncel Haberler - 9 Ekim 2019

BES’lilere Ücretsiz Profesyonel Hizmet

Anadolu Hayat Emeklilik, Türkiye’de bir ilke imza atarak “FonMatik ROBO” adı verilen uygulamayı başlattı. Ücretsiz sunulan bu uygulama sayesinde birikimlerinize kolayca yön verebileceksiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik, bireysel emeklilik katılımcılarının hayatını kolaylaştıracak yeni bir teknolojik uygulama başlatıyor. Fonmatik ROBO adı verilen bu uygulama sayesinde fon uzmanı olmayan kişiler de artık birikimlerini yatırımcı karakterlerine en uygun şekilde bireysel emeklilik fonlarında değerlendirebilecek. Türkiye’de ilk defa Anadolu Hayat Emeklilik tarafından, İş Portföy uzmanlığıyla hayata geçirilen FonMatik ROBO ile katılımcılar birikimlerini hangi fonlarda değerlendireceklerini düşünmeden birikimlerine kolayca yön verebiliyor. Piyasadaki değişikliklere göre fon dağılım değişikliğini onlar adına yapan FonMatik ROBO, fon getirilerini de düzenli olarak kullanıcı ile paylaşıyor. Söz konusu uygulamayı, 2020’ye kadar en az 500 bin kişinin kullanması bekleniyor.

“MÜŞTERİ TALEPLERİNİ DİNLEDİK”

FonMatik ROBO ile katılımcıların birikimlerini, yatırım beklentilerine en uygun fonlarda değerlendirmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “Nihayetinde en temel amacımız müşterilerimizin uzun vadede istikrarlı ve enflasyon üzerinde getiriler elde ederek birikimlerini artırmalarına yardımcı olmak” diyor. Anadolu Hayat Emeklilik bu hizmeti sunmadan önce, yılda altı defa fon dağılımını değiştirme hakkı olmasına rağmen katılımcılarının yüzde 90’ının fon dağılım değişiklik hakkını kullanmadığını tespit etmiş. Fon dağılımının değiştirilmeme sebeplerini araştırılırken, katılımcıların finansal piyasalardaki gelişmeleri çoğunlukla takip etmediği, takip etseler dahi gelişmeler sonucunda harekete geçme konusunda çekinceleri olduğunu ve bunların başında birikimlerini kaybetme korkusunun geldiğini anlaşılıyor. “Uzun vadeli bir yatırım aracı olan bireysel emeklilik sisteminde birikimlerini, yatırım beklentilerine uygun fonlarda değerlendirerek getirilerini onlar adına düzenli olarak takip etmenin müşterilerimize sağlayacağı faydaya odaklandık” diyen Ertürk, sözlerini şöyle tamamlıyor: Böylece finansal okuryazarlık seviyesi ne olursa olsun yatırımlarına yön vermek ya da piyasalardaki gelişmelere göre harekete geçmekte tereddüt eden müşterilerimizi hedefleyerek FonMatik ROBO hizmetimizi hayata geçirdik. FonMatik ROBO’nun kendileri adına uygun fon dağılımını belirleyip piyasalardaki güncel gelişmeleri takip ederek gerektiğinde fon dağılım değişikliği yapmasına onay veren katılımcılarımızı, bu profesyonel ve pratik çözüm sayesinde güncel birikim ve getirileri hakkında da düzenli olarak bilgilendiriyoruz. Müşterilerimizin birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlayarak memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.”

SİZE UYGUN FONU BULACAK

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan ise, “Fonmatik Robo, yatırım danışmanlığı alanında bir ilki gerçekleştirerek BES katılımcılarının fon yöneticisi olacak. İş Portföy olarak beş yıldır kullandığımız bu modeli, Fonmatik Robo aracılığıyla tüm Anadolu Hayat Emeklilik müşterilerine sunuyoruz” diyor.

Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik katılımcıları, internet sitesindeki online işlemler bölümünden ya da mobil şubeden giriş yaparak bireysel emeklilik hesaplarındaki birikimlerinin FonMatik ROBO tarafından yönetilmesine onay verebiliyor. Ücretsiz sunulan Fonmatik ROBO, önce bir anket aracılığıyla katılımcıların risk profilleri ve yatırımcı karakterlerini belirliyor. Ardından katılımcı, fon dağılım değişiklik hakkını Anadolu Hayat Emeklilik’in emeklilik fonlarını yöneten portföy yönetim şirketi İş Portföy’e devrediyor. İş Portföy, karakter testinin sonucuna göre fon dağılımını belirliyor. Katılımcı kendisine sunulan düzenli raporlarla hem mevcut birikimini hem de emeklilikte elde edeceği tahmini birikimi görebiliyor, fonlarının getirilerini FonMatik ROBO öncesi ve sonrası olarak karşılaştırabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yıldız Teknopark, Yapay Zeka Destekli Yazılımlarla Öne Çıkıyor

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren Yıldız Kuluçka firması Ayvos’un geliştirdiği y…