Anasayfa DÜNYA Berlin’deki yeni havaalanının bitmeyen inşası
DÜNYA - 16 Nisan 2019

Berlin’deki yeni havaalanının bitmeyen inşası

İstanbul yeni havalimanına kavuşurken, Berlin’de inşasına 2006 yılında başlanan havaalanı tamamlanamıyor.

Berlin’in yeni uluslararası havaalanının inşaatı lanetlenmiş gibi. 2006 yılında yapımına başlanan ve Almanya’nın başkentine Avrupa’daki diğer metropollerinkine eşdeğer bir statü kazandırmayı amaçlayan havaalanı bir türlü tamamlanamıyor. İlk başta 2011’de açılması öngörülen Willy Brandt havaalanı planlama hataları, inşaatla ilgili aksaklıklar ve teknik sorunlar nedeniyle yarım kalıyor. Gecikmeler nedeniyle, ilk başta 1,7 milyar euro olarak hesaplanan maliyet şimdiden 7 milyar euro’ya ulaşmış bulunuyor.

Havaalanıyla ilgili geçen ay yeni bir gözden geçirme raporunda, havaalanının 2020 yılı ekim ayında açılabilmesi için en az 11 bin 519 teknik aksaklığın 31 Temmuz’dan önce giderilmesi gerektiği belirtildi. Bu aksaklıklardan bazılarının onarılmasının oldukça zor olacağı belirtiliyor. Rapora göre, yangından korunma sistemi, tehlike anında devreye girecek elektrik besleme ve aydınlatma sisteminin parçaları yangına dayanıklı olmayan plastikten binlerce kancayla sabitlenmiş.

Berlin’in güneyinde yer alan bu havaalanı, daha küçük çaplı mevcut Schönefeld ve Tegel havaalanlarının yerini alacak. Berlin’in yeni havaalanının yılda 40 milyon ziyaretçi ağırlaması bekleniyor. Tegel ve Schönefeld’deki havaalanları geçen yıl toplamda 34,7 milyon yolcu ağırladı. (LES ECHOS/çev: Anahid Hazaryan)  

İlginizi Çekebilir

Ofis Korkusuna Yenileri Ekleniyor

Özellikle Fortune ile paylaşılan yeni bir araştırmaya göre, coronavirüs ile ilgili negatif…