Anasayfa DÜNYA BeIN SportS’tan Suudi rakibine “korsanlık” suçlaması
DÜNYA - Güncel Haberler - 18 Ocak 2019

BeIN SportS’tan Suudi rakibine “korsanlık” suçlaması

Katar merkezli spor yayıncısı BeIN Medya Grubu “spor ve eğlence dünyasındaki hırsızlığın boyutunu” ortaya koyduğunu söylediği, kendi ifadesiyle “kanıt dosyası”nı yayımladı.

BeIN yetkilileri bu eylemlerin son 18 ayda Suudi Arabistan’dan korsan yayın yapan beoutQ ve Riyad merkezli uydu vericisi Arabsat tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürüyorlar.

BeIN Sports rakip yayıncıyı dünyanın çeşitli yerlerindeki belli başlı spor liglerinin BeIN’e ait içeriklerini çalmak ve kendisininmiş gibi markasını koyarak yayınlamakla suçluyor.

BeIN Sports’un bu suçlamalarının, tam da Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinin Avrupa’nın en başarılı kulüplerinden ikisini ağırladığı döneme denk gelmesi de dikkat çekici.

İtalya Süper Kupası Suppercoppa, gelecek beş sezonun üçündeki maçlarının Suudi Arabistan’da oynanması için geçen haziran ayında 22 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Ancak Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ekim ayında öldürülmesinin ardından ülkedeki belli başlı spor etkinlikleri askıya alınmıştı.

Öte yandan, İtalyan futbol maçlarının pek çok ülkedeki dijital yayın haklarını elinde bulunduran Eleven Sports Network de beoutQ’la ve Suudi Arabistan’nın Supercoppa’yı ağırlamasının ne derece doğru olduğuyla ilgili endişelerini bildirmişti.

Eleven Sports Group Temsilcisi Andrea Cerroni aralık ayında Serie A’ya gönderdiği bir mektupla bu konudaki itirazlarını dile getirmişti. Ancak Serie A mektuba itiraz ederek, maçların Cidde’de oynanmasının mahsuru olmadığını beyan etti. Unutmamak gerekir ki, Suudi Arabistan İtalya’nın önemli bir ticari ortağı.

BeIN ekim ayında Suudi Arabistan’ın beoutQ uydu yayıncısına karşı 1 milyar dolarlık tazminat talebiyle uluslararası bir yatırım tahkimi başlattı. Ayrıca geçen yaz FIFA, Asya Futbol Konfederasyonu AFC ve diğer spor yayın hakları sahibi kuruluşları da Suudi Arabistan’a karşı hukuki kovuşturma başlatacaklarını duyurdular.  

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …