Anasayfa Batı Piyasalarında Kasırga
7 Ağustos 2019

Batı Piyasalarında Kasırga

ABD’de Dow endeksinde ve genel olarak borsalarda “kara Çarşamba” sayılabilecek bir tablo gözleniyor.  Dow açılış seansının ilk dakikalarında 500 puan geriledi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının uzun süreceği endişesiyle hisseler düşük değerlerden işlem görüyor.

Piyasalar bir günlük bir sakinliğin ardından bugün (Çarşamba) yine panik havasına girdi. ABD’de 10 yıllık Hazine bonoları yüzde 1,6’lık değer kaybıyla üç yılın en düşük düzeyine gerilerken, yatırımcılar da bu ortamda altına yönelmeye başladılar. Bu yıl yüzde 17 oranında değerlenen altın çarşamba günü yüzde 1,4’lük bir değer artışı kaydetti.  Altının ons fiyatı 2013 yılından beri ilk kez bin 500 dolara yaklaştı. Borsalardaki ve hazine bonolarındaki sert düşüş ve buna paralel altın fiyatındaki artış küresel resesyon endişesini artırıyor.

Avrupa da nasibini aldı

Öte yandan, olumsuz sinyaller yalnızca ABD piyasalarından gelmiyor. Almanya’da 10 yıllık bono faizi negatife geçerek, yüzde – (eksi) 0,6 gibi çarpıcı bir seviyeye geriledi. İsviçre ve Fransa’da da hükümet tahvillerinin sıfırın altına gerilediği görülüyor.

Analistler ABD’de resesyon riskinin arttığına dikkat çekerken, Bleakley Advisory Group’tan baş yatırım sorumlusu Peter Bookckvar, bono getirilerindeki düşüşün ürkütücü olduğunu vurguluyor.

İlginizi Çekebilir

Fortune 500 Türkiye Gala Gecesi ve Ödül Töreni

Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması “Fortune 500 Türkiye Gala Gecesi ve Ödül Tör…