Anasayfa Başarı İçin Tutku Gerekmiyor; Sırrı Başka Yerde
2 Ocak 2020

Başarı İçin Tutku Gerekmiyor; Sırrı Başka Yerde

Kariyer seçiminde sıklıkla “tutkularınızın peşinden gitmeniz” tavsiye edilir.  Ancak bu çok eleştirilen bir öneri ve eleştiriler de haklı nedenlere dayanıyor.

Uzmanlar belli bir alanda çok çalışmanın bizleri o alan için tutkulu kılacağını belirtiyorlar. Belli bir kariyere, önceden belirlenmiş net bir tutkuyla başlamak yerine yaptığımız işe zaman içinde tutku duyabileceğimizi belirtiyorlar.

Ancak eğer tutku doğru alanı seçmeniz için gereken bir etkense, yine kariyerlerine yeni başlayanlar zor bir soruyla karşı karşıya kalıyor: Tutkunuzun peşinden gitmeyecekseniz, kariyerinizi nasıl seçeceksiniz?

Harvard Business School’dan profesör Jon Jachimowicz bu soruya basit, araştırmaların desteklediği bir cevap veriyor. Tutkuyu unutun, bunun yerine amaca odaklanın.

Niçin amaç tutkudan daha üstün?

Tutku dediğimizde akla eğlence, hobi vs geliyor. Bunlar tabii ki önemli. Ancak Harvardlı uzmana göre mutluluk kariyer rehberi olarak kötü bir seçim ve nitekim araştırması da bunu kanıtlıyor.

Yüzlerce çalışanı kapsayan araştırmasında, Jon Jachimowicz şu ifadeye yer veriyor: “Tutkuların peşinden gitmenin haz yaratan şeyleri takip etmek anlamına geldiğini sananların daha az başarılı olduğunu ve işe başlamalarından dokuz ay sonra işlerinden ayrıldıklarını belirledik.”

Tutkuların peşinden gitmek kişinin işten fazla tatmin olmamasına yol açıyor; nedeni ise, iş ve çalışmanın genellikle zor, yıpratıcı ve hatta sıkıcı olması.

Peki bu durumda yalnızca faturaları ödeyebileceğimiz herhangi bir işi mi seçmemiz gerekiyor? Jachimowicz “hayır” diyor. Bunun yerine yolunuzu seçerken “tutku”nun yerine “amacı” koymanız sorunu çözecek.

Sizi neyin mutlu edeceğini ve “tutkuların peşinden” nasıl gideceğinizi sormak yerine, kendinize asıl olarak neyi önemsediğinizi sorun. Amaca odaklanarak, işinizle değerleriniz arasında bir paralellik oluşturursunuz, ve aynı zamanda uzun ve yorucu bir kariyerin mutluluk ve sevinç sağlayacağı beklentisinden kurtulursunuz.

Sonuç olarak, eğer kariyerinizin başındaysanız ya da bir yön değişikliği ihtiyacı hissediyorsanız, doğru iş için tutkularınızın peşinden gitmeyi bırakın ve kendinize şu basit soruyu sorun: Gerçekten neyi önemsiyorum? Amaç/hedef hazdan daha iyi bir kariyer pusulasıdır. (Kaynak: World Economic Forum)

İlginizi Çekebilir

Spotify CEO’su Daniel Ek, Servetinin 1 Milyar Dolardan Fazlasını “Moonshots” İçin Taahhüt Etti

Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek, Avrupa’daki yenilikçi tekn…