Anasayfa TEKNOLOJİ Avrupa, teknoloji devlerini kızdıracak yasayı onayladı
TEKNOLOJİ - 26 Mart 2019

Avrupa, teknoloji devlerini kızdıracak yasayı onayladı

Avrupa, internet yasasını yine değiştiriyor. Avrupa parlamentosu bugünkü oylamada copyright yasalarını baştan düzenlemeye onay verdi. Söz konusu düzenleme YouTube gibi platformların, kullanıcılarının telif haklarını olası ihlallerinden sorumlu tutulmalarını öngörüyor.

Ayrıca Google News gibi siteler de, içeriğinden yararlandıkları yayıncılara ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Söz konusu tasarı yasalaşmadan önce büyük teknoloji şirketlerinin tepkisini çekmiş, bu kuruluşlar düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde pahalı içerik filtreleri kullanmak ve yayınlara link vermeyi durdurmak zorunda kalacaklarını belirtmişlerdi. İnternet aktivistleri de yasanın sansüre yol açacağı, ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı eleştirisinde bulunuyorlar.

Bu konuda iki yıldır süregelen mücadelede yasanın çıkmasını isteyenler ise sanatçılar, medya kuruluşları ve plak şirketlerinden oluşuyordu. Bu çevreler internet çağında telif hakları koruma kurallarının güncellenmesi ve içerik için kendilerine adil bir ödeme yapılması açısından reformların gerekli olduğunu savunuyorlardı. (cnnmoney.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Çinli Akıllı Telefon Üreticisi Realme Amazon.com.tr’de

Çinli akıllı telefon üreticisi Realme Türkiye’deki faaliyetlerine başladı. Fiyat performan…