Anasayfa Avrupa Konut Piyasasında “Balon” Endişesi
1 Ekim 2019

Avrupa Konut Piyasasında “Balon” Endişesi

Brexit kaosu Londra’nın mali başkent statüsüyle ilgili belirsizliği artırdığından kentteki konut fiyatlarında aşağı doğru bir gidişat gözleniyor. Ancak diğer Avrupa kentlerinde tam tersi bir tablo söz konusu. Bunun nedeni ise negatif faiz oranları.

İsviçre bankası UBS’teki analistlerin yeni bir raporuna göre, emlakta en büyük balon riski Almanya’nın güneyindeki Münih kentinde. Bu kenti Amsterdam, Paris ve Frankfurt izliyor. “Balon” riski, fiyatların yıllarca yükselmesinin ardından birdenbire düşebileceği anlamına geliyor.

Rapora göre, Hong Kong, Kanada’nın Toronto ve Vancouver şehirleri de bu köpükte yer alıyor.

UBS’te emlak yatırımlarından sorumlu Matthias Holzhey, düşük faiz oranlarının euro kullanan ülkelerde emlak değerlemelerini artırmada önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Holzhey’e göre, emlak piyasasındaki düzeltmenin temel unsuru olan faiz artırımı kısa vadede mümkün görünmediğinden, bölgede zayıf bir ekonomik büyüme işleri “kırılgan” hale getirebilir.

Avrupa Merkez Bankası eylül ayında faiz oranlarını daha da negatife düşürerek, ekonomik büyümeyi tetiklemesi için teşvik paketi hazırladı. Ancak gevşek para politikası iş dünyasındaki yatırımlar ve tüketici harcamaları üzerinde fazla etkili olmadı. Bunun yerine, düşük faizle borçlanıp daha iyi getiri elde etmek için emlak ya da hisselere yatırım yapan finansal varlık yatırımcıları kazandı. (Kaynak: cnnmomey.com)

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…