Anasayfa TÜRKİYE AVM’lere yüzde 5 kota geliyor
TÜRKİYE - 27 Eylül 2014

AVM’lere yüzde 5 kota geliyor

Başbakan Davutoğlu, yeni perakende yasası için hazırlık yaptıklarını belirterek, “AVM'lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak” dedi.

Kırşehir’de Ahi Evran Külliyesi’ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, esnafı AVM’ye kurban etmeyeceklerini belirterek, “AVM’lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak, bunu yapmayan AVM’ler bir anlamda faaliyetlerini de yerlerine getiremeyecekler” dedi.
 
Esnaflara destek mesajı veren Davutoğlu, “Esnaflarımızın her bir meselesine sahip çıkacağız. Onun için bir yasa hazırlığı içindeyiz Perakende Yasası ile ilgili. Buradan esnaf geleneğinin sürmesi bakımından bütün ilgili taraflara bir kez daha seslenmek istiyorum; kesinlikle esnaflarımızı AVM’lere, alışveriş merkezlerine kurban etmeyeceğiz. Esnaf geleneğimiz sürecek” dedi.
 
AVM’lerin içinde yüzde 5 kotanın esnafa ayrılacağını söyleyen Davutoğlu, “AVM’lere sesleniyorum, dükkanlarınızı dualarla bereketlendirin, işinize başlarken Ahilik geleneğini taşıyor” ifadelerini kullandı.
 
Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Neden 12 yıl önce esnafımız Başbakanlık önünde yazar kasa fırlatıyordu? Çünkü hortumcular vergi çalanlar vardı. Size sözümüz, tek bir lokma dahi olsa bu sofralara haram yaklaştırmayacağız. Allah bizi Ahi Evran’ın ahlakından ayırmasın. Elimize, dilimize, belimize, soframıza, kapımıza haram yaklaştırmasın. Bir zerre haramdansa bin yıllık esareti, acıyı, sızıyı tercih ederiz. Allah bizi haramdan uzak tutsan. Her yere elimiz ulaşacak çünkü biz Ahi Evran’ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz.  Suriyeli kardeşlerimize kapımızı, soframızı açtık. Kobani’den gelen kardeşlerimize de hiçbir ayrım gözetmedik.”

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…