Anasayfa Atakta Olan Şirketler
18 Kasım 2019

Atakta Olan Şirketler

Ekonomide büyümeye yönelik kaygıların dillendirildiği bu günlerde şirketler dokuz aylık bilançolarını açıklamaya başladı. Yatırımcıların gözü ise Ulusal Pazar’da işlem gören ve ekonomideki büyüme beklentisinin üzerinde yükselen 22 şirkette.

Hisse seçimindeki hassasiyet yatırımcıları kriz dönemlerindeki dalgalanmalardan koruyor. “Doğru seçim yapmak kazanmanın ön koşuludur.” diyen yatırımcı Alptekin Caner, güçlü şirketlerin performanslarının yüksek olduğunu söylüyor. Caner’in baktığı kriterlerin başında ise şirketlerin satış ve kârlılıklarındaki büyüme geliyor. Bu iki önemli gösterge makro ekonomiye yönelik kaygıların arttığı ve büyüme trendlerin aşağı döndüğü dönemlerde çok daha fazla öne çıkıyor. Borsa İstanbul’da işlem gören firmalar için de durum aynı. Şimdilerde şirketler dokuz aylık sonuçlarını açıklamaya başladı. Kurumların araştırma departmanlarında çalışanlarla fon yöneticileri ve değer odaklı yatırımda bulunanlar da firmaların mali tablolarında meydana gelebilecek değişimleri inceliyor. Analistlerin bilançolarda baktıkları ilk verilerse kâr ve satış kalemi. Zira bu kalemlerde fark yaratarak büyüyebilen şirketler, piyasadaki aşağı yönlü dalgalanmalara rağmen olumlu ayrışabiliyor. Bir şirket büyüyor ve  iyiye gidiyorsa hissenin fiyatı da yükselir. Biz de  piyasadaki firmalardan ilk yarıda satışları ve kârı artarak büyümeyi başaran şirketlerin listesini çıkardık. İşte ilk yarı bilançolarına göre öne çıkan şirketler ve bu firmalara ilişkin beklentiler;

Gıdada Tukaş ve ülker yılbaşından 22 Ekim’e kadar yatırımcısına yüzde 237 getiri sağlayan Tukaş, gerçekleştirdiği büyüme ivmesiyle dikkat çekiyor. Son beş yılda sürekli kar açıklayan şirket, bu yılın ilk yarısında da kârlılığını sürdürdü. Artan performansla birlikte bir önceki yılın aynı döneminde 6,66 milyon TL olan kârı 33 milyon TL’ye çıktı. Tukaş’ın halka açıklık oranının yüzde 17 olması aktif bir piyasanın oluşmasına engel. Gıda sektöründe faaliyet gösteren diğer şirket ise Ülker Bisküvi. Ülker Bisküvi’nin net karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarken şirketin satışları da 2,71 milyar TL’den 3,76 milyar TL’ye yükseldi.

GIDADA TUKAŞ VE ÜLKER

Yılbaşından 22 Ekim’e kadar yatırımcısına yüzde 237 getiri sağlayan Tukaş, gerçekleştirdiği büyüme ivmesiyle dikkat çekiyor. Son beş yılda sürekli kar açıklayan şirket, bu yılın ilk yarısında da kârlılığını sürdürdü. Artan performansla birlikte bir önceki yılın aynı döneminde 6,66 milyon TL olan kârı 33 milyon TL’ye çıktı. Tukaş’ın halka açıklık oranının yüzde 17 olması aktif bir piyasanın oluşmasına engel. Gıda sektöründe faaliyet gösteren diğer şirket ise Ülker Bisküvi. Ülker Bisküvi’nin net karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarken şirketin satışları da 2,71 milyar TL’den 3,76 milyar TL’ye yükseldi.

OTOMOTİV YAN SANAYİ VE MADENCİLİKTEN İKİŞER ŞİRKET

Otomotiv yan sanayi sektöründe Ege Endüstri ve Kordsa öne çıkıyor. 2019 yılının ilk yarısında cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artırarak 2,6 milyar TL’ye çıkardıklarını söyleyen Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, yatırımlara devam edeceklerini vurguluyor. Ekonomideki büyüme koşullarının zorlaştığı bir ortamda Kordsa’nın yıl sonu hedefinin gerçekleşmesi yönündeki gelişmeler, yatırımcıların ilgi odağında kalmasını sağlayacak. İş Yatırım analistleri ise hisseyle ilgili “al” önerisinde bulunuyor. Getiri hedefleri ise yüzde 52 seviyesinde. Ege Endüstri de yılbaşından bu yana yüzde 50’nin üzerinde prim yaptı. Açıklanan finansal tablolara göre madencilik sektöründe iki şirket dikkat çekiyor. Koza Altın ve Koza Madencilik’in yılın ilk yarısında bir önceki döneme göre hem satışları hem de kârı arttı. Koza Altın’ın altı aylık faaliyeti sonucunda satışları yüzde 67, kârı yüzde 47 yükselirken Koza Madencilik ’in satışları yüzde 66, kârı yüzde 104 çıktı. Bu iki grup şirketin birbirine yakın ve başarılı performansları, sektör içerisinde ön plana çıkmalarını sağlıyor.

PERAKENDE TİCARETTE BİM MAĞAZALARI

Perakende ticaret alanında faaliyet gösteren BİM Mağazalar, sektöründeki tek temsilci olarak listede yer alıyor. BİM Mağazalar, 2019’un ilk yarısında satışlarını yüzde 30 oranında artırmayı başarırken karını ise yüzde 6,59 yükseltti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Perakende Satış Hacmi verisine göre perakende satışlar, ağustos ayında bir önceki aya göre  yüzde 0,3 arttı. Yılbaşından bu yana yüzde 10’un üzerinde prim yapan BİM Mağazaları’nın satışlarındaki artış, şirketin sektör göstergeleri ile uyumlu olduğunu gösteriyor. İş Yatırım hisse için 54,50 TL hedef fiyat belirlerken “Tut” önerisinde bulunuyor.

CAMDA ANADOLU CAM

Son üç yıllık bilançosunda karını ortalama yüzde 363 oranında artıran Anadolu Cam bu yılın ilk yarısında ise 256 milyon TL kar elde etti. Yılın ilk yarısında şirketin satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36 yükseldi. Piramit Menkul ’un yayınladığı şirket raporunda firmanın karlılık marjlarının iyileştiğine dikkat çekildi. Değerlendirmede Rusya’daki fabrikanın 2020’nin ikinci çeyreğinde faaliyete girmesi ile üretim kapasitesinin yıllık 2,36 milyon tondan yüzde 3 artarak yıllık 2,43 milyon tona yükseleceği vurgulanıyor. Piramit Menkul Anadolu Cam için al tavsiyesinde bulunuyor.

DİĞER SEKTÖRLERDEN TOPLAM 14 ŞİRKET

Bankacılık, imar, dayanaklı tüketim, enerji, gübre, holding, içecek, ilaç, iletişim, orman ürünleri, petrol, tekstil kimyasalları ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren toplam 14 şirket listede kendilerine yer bulan diğer firmalar. Listede yer alanlar içerisinde net satışlarını en fazla artıran şirket yüzde 66 ile İpek Doğal Enerji oldu. İpek Doğal Enerji’nin satışları 674 milyon TL’den 1,1 milyar TL’ye yükselirken şirketin karı da 88 milyon TL’den 171 milyon TL’ye yükseldi. Enerji sektöründe faaliyet gösteren Aksa Enerji ise yüzde 542 kar büyümesiyle 14 şirket içerisinde karını en fazla yükselten konumunda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…