Anasayfa Asya’da Yeni Bir Ejderha Doğuyor
19 Ağustos 2019

Asya’da Yeni Bir Ejderha Doğuyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı bazı ülkeleri üzerken bazılarını ise sevindiriyor. Bu gergin ortamdan yararlanan Tayvan bu yıl Asya’daki dört ejderhanın en büyüğü olabilir. Nitekim Tayvan hükümeti bu yıl yüzde 2,5 oranında bir büyüme bekliyor.

Bu küçük ada ülkesi özellikle de Washington tarafından Pekin’e uygulanan vergiler nedeniyle Çin’de zor durumda kalan bazı sektörleri ağırlamaya başladı. Tayvan hükümeti kısa süre önce, Çin’de yatırım yapan Tayvanlı şirketlerin kendi ülkelerine dönmelerini teşvik edecek bir program lanse etti. Ve bunda da önemli bir başarı elde etti.

Program uygulamaya konduğundan beri yüz kadar şirket çağrıya kulak verdi. Tayvan ekonomi bakanlığına göre, ülkeye 16 milyar dolarlık bir yatırım masada ve bunun da, 43 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.  Tayvan hükümeti bu veriler doğrultusunda 2020 yılı için yüzde 2,58 oranında bir büyüme bekliyor; ihracatta da bu yıl için öngörülen yüzde 1,24 oranındaki gerilemenin ardından gelecek yıl yüzde 3,58’lik bir artış beklentisi söz konusu.

Tayvan yükselişteyken Asya’nın diğer ejderhaları Hong Kong, Japonya ve Güney Kore sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Protestoların dinmek bilmediği Hong Kong kendi iç sorunlarıyla boğuşuyor. Öte yandan, Güney Kore ile Japonya arasında ise İkinci Dünya Savaşı döneminden kalan eski bir anlaşmazlık yeniden alevlenmiş bulunuyor. Sonuçta her iki ülke de birbirilerinin ticaretine saldırmakla meşgul. Tokyo’nun temmuz ayı sonunda Kore firmalarına yönelik elektronik bileşen ihracatını yavaşlatacağını açıklaması, Koreli ileti teknoloji endüstrisini kaygılandırdı.

Öte yandan, Singapur ise Tayvan’ın tersine Pekin ve Washington arasındaki ticari kavganın bedelini ödüyor. Çin’den Batılı pazarlara giden ürünlerin büyük bir kısmının transit limanı olan Singapur ABD ila Çin arasındaki alışverişin yavaşlamasının sıkıntılarını yaşıyor. Nitekim haziran ayında ihracat yıllık bazda yüzde 17,3 oranında geriledi ve GSYİH de ikinci çeyrekte yüzde 3,4 oranında daraldı. Bu çerçevede halen en avantajlı ülke Tayvan gözüküyor. (KAYNAK: LES ECHOS)

İlginizi Çekebilir

Norveçli Fonun Dudak Uçuklatan Geliri

Norveç’te dünyanın en büyük fonu olarak bilinen, devlete ait varlık fonu geçen yılki yatır…