Anasayfa Anahid Hazaryan Yazıları Asya Korona Krizini Yönetmede Batı’dan Daha İyi

Asya Korona Krizini Yönetmede Batı’dan Daha İyi

Paraları için güvenli liman arayan yatırımcılar dikkatlerini Asya’ya çevirmek zorundalar. Morgan Stanley’e göre, Asya Batı’ya göre mevcut krizi yönetmede daha başarılı gözüküyor.

Morgan Stanley’den kıdemli portföy yöneticisi Andrew Harmstone, virüsün hızla Asya’dan Batı’ya yöneldiğini ve bu kıtanın da salgını kontrol etmede iyi bir performans sergileyemediğini kaydediyor. Harmstone bundan dolayı da, yatırımcıların portföylerini ekonomik krizi yönetmede daha hazırlıklı bir tablo sergileyen Çin’e ve Asya’ya yöneltmelerinin daha mantıklı olacağını belirtiyor.

Bununla birlikte, Batı’nın hâlâ Çin’in en büyük müşterisi olduğunu, dolayısıyla Çin’in tam anlamıyla operasyonel olması için küresel bir toparlanmanın önem taşıdığını da sözlerine ekliyor.
Analistlerin Asyalı ülkelerin krize Batılı ülkelere göre daha iyi hazırlanmış olabileceklerini düşünmelerinin bazı gerekçeleri:

Yakın zamandaki krizlerden sonra daha hazırlıklılar

Salgın hastalıklar Asya kıtasına yabancı değil. 2003 yılındaki en son SARS salgını Çin, Hong Kong ve Singapur’u olumsuz etkileyerek, ekonomilerini resesyona sokmuştu. Bu da hükümetlerin bir sonraki krize daha iyi hazırlanmalarını sağladı. Aberdeen Standard Investments’ta Asya sabit gelir yatırım yöneticisi Lin Jing Leong, “Belli Başlı Asya ekonomileri geçmiş krizlerden çok şey öğrendiler ve güçlü bilançolara odaklandılar. Bu da dış şoklara karşı ekonomilerini koruyacak önlemler almaları anlamına geliyordu” diyor.

New York merkezli varlık yönetim kuruluşu PineBridge Investments, “Çin’in koronavirüs krizine cevabı dünyaya önemli dersler verdi: İlk önce salgını dizginle, sonra ekonomiyi teşvik et. Hong Kong, Singapur, G.Kore, Filipinler ve Malezya salgının kontrolü için sıkı önlemler aldılar ve bu da piyasanın toparlanmasını sağladı” diyor.

Asyalı ülkelerin nakit pozisyonları güçlü

PineBridge’de Asya varlıkları yatırım direktörü Siddhartha Singh, “Asyalı şirketlerin cebi şişkin” diyor. Analiste göre, Asya’daki pek çok şirket son iki yılda maliyeti kontrol etmek ve sermaye harcamalarında disiplini sağlamak suretiyle zorlu iş ortamında nasıl ayakta kalınacağını öğrendiler. Asyalı şirketler daha iyi bir nakit pozisyonuna sahip oldukları için ortalık sakinleşince tekrar işe yatırım yapabilecek durumdalar.

Asya’daki merkez bankaları faiz indirimi için hâlâ müsait

Dünyada faiz oranları düşük ve bazı ülkeler çoktan negatif faize geçmiş durumda. Ancak Asya’daki merkez bankaları ekonomilerini desteklemek için hâlâ faiz indirimi olanağına sahip. Dolayısıyla gerektiğinde ilave likidite sağlayabilecek durumdalar. ABD ve Avrupa merkez bankalarına kıyasla ellerindeki cephane henüz bitmiş değil. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray’ın, Çinli Şirketlerle Düellosu

Çin ve ABD arasındaki hızla kötüleşen ilişkilere rağmen, Çinli şirketler ilk halka arzlar …