Anasayfa Arjantin Hükümetinden Döviz Kontrolü
2 Eylül 2019

Arjantin Hükümetinden Döviz Kontrolü

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Arjantin derin bir ekonomik krizle boğuşurken, hükümet finans piyasalarında istikrar sağlamak amacıyla döviz giriş çıkışlarını kontrol altına alıyor.

Dün açıklanan söz konusu önlemler, yerli para birimi peso’nun değerinde meydana gelen sert düşüşün ardından hükümetin döviz satın almalarını kısıtlamasını öngörüyor.

Ciddi bir ekonomik krizle boğuşan Arjantin yaklaşık 100 milyar dolarlık borcunu ödemeyebilir. Nitekim S&P bu miktarı ödenemeyecek borç kategorisinde değerlendirmişti.

Yıl sonuna kadar yürürlükte kalması beklenen döviz kontrolü Cumhurbaşkanı Mauricio Macri için endişe verici bir  U dönüşü anlamına geliyor.

Arjantin Cumhurbaşkanı Aralık 2015’ye göreve başladıktan kısa süre sonra 2011 yılından beri yürürlükte olan sermaye kontrolünü kaldırmıştı.

Macri hükümeti ve Arjantin Merkez Bankası 27 Ekim’de yapılacak seçimler öncesi finans piyasalarında güven tazelemeye çalışıyor.  Macri seçimlerin ilk turunda muhalefetteki merkez sol lider Alberto Fernandez ve popülist eski cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner karşısında ciddi bir yenilgiye uğramıştı.

Ülkenin para birimi peso cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun yapıldığı 11 Ağustos’tan bu yana yüzde 30’un üzerinde değer kaybetti. (KAYNAK: cnbc.com/Çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Fintech’te 7,1 Milyar Dolarlık Satın Alma

Vergi bildirimi yazılımı Turbo Tax’ın, küçük işletmelere yönelik yazılım QuickBooks’un ve …