Anasayfa İŞ DÜNYASI Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer
İŞ DÜNYASI - 8 Temmuz 2014

Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer

Teknoloji devi Apple, yönetim kademesini ‘stil sahibi’ yöneticilerle güçlendiriyor. Son transfer, Tag Heuer’den Patrick Pruniaux.

Apple, lüks markalardan yaptığı yönetici transferlerine bir yenisini ekledi. Tag Heuer’in Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrick Pruniaux, Burberry’nin eski CEO’su Angela Ahrendts ve Yves Saint Laurent’deki eski mevkidaşı Paul Deneve’i kadrosuna katmıştı. Gelişmeler, Apple’ın giderek büyüyen giyilebilir bilgisayar pazarına gözünü diktiğini daha açık hale getirirken bir akıllı saatle piyasaya çıkacağı spekülasyonlarını güçlendiriyor.

TechCrunch’ın haberine göre, son yedi yılını Merkezi İsviçre’de bulunan Tag Heuer’de geçiren Pruniaux Apple’a katılacak. Bu, Apple’ın yetenek havuzunu geliştirmek için lüks markalara yönelmeyi benimsediğinin tartışmasız göstergesi. Açık olmayan konu ise, Apple’ın giyilebilir bilgisayar alanına saldırırken Google Glass’ın yanına “iWatch”ı ekleyip eklemeyeceği. Google böyle bir akıllı saati geliştirdiğini bile açıklamazken, piyasada aylardır bu söylenti dolaşıyor. Samsung’un geliştirdiği Gear serisine Apple’dan bir yanıt gelmesi gerektiği düşüncesinin beslediği bu söylentiler Pruniaux’nun katılmasıyla güç kazanacak.

Yankee Group Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Carl Howe, “Prunaiux’nun işe alınması Apple’ın markasını bilgisayar benzeri sistemlerden uzaklaştırarak tutku yaratan lüks yaşam tarzı ürünlerine yaklaştırarak yeniden şekillendirme stratejisine işaret ediyor” diyor. Howe, Prunaiux’un eski şirketi Tag Heuer’in saat tarafında, pahalı olmayan quartz madeninin piyasayı etkileyen bir harekete neden olduğu ve kalitesi yükselen seri üretimin pazarın alt segmentinde teknoloji ile fark yaratmayı imkansızlaştırdığı bir dönemde benzer bir büyük dönüşümü yaşadığına dikkat çekiyor. Tag Heuer, bu bozucu etkiyi aşmak için pazarın primli bölümüne odaklanırken markasını saatin ötesinde giyim ve aksesuarlara doğru yaymıştı.

Ancak Howe Apple’daki gelişmenin birebir aynı olacağını düşünmüyor: “Bu senaryonun, Apple’ın markasını giyilebilirler gibi yeni primli pazarlara genişletirken tam olarak kullanmak isteyeceği senaryolardan biri olduğundan şüpheliyim. İşe bakın ki, Apple zaten gelişmekte olan pazarlarda tutku yaratan bir marka olarak sağlam bir konum kazanmış durumda.”

Howe, bunun örneklerinin başında Çin pazarını veriyor. Çin’deki kullanıcılar, ortalama Çinlinin yıllık gelirinin önemli bir bölümüne karşılık gelen iPhone’ları kimliklerinin göstergesi olarak ceplerine koymuş durumda.
Howe, Apple ile ilgili senaryonun bundan farklı olarak, Apple’ın hala teknoloji şirketi olarak algılandığı gelişmiş pazarlardaki kimliğini değiştirmeyi hedefleyeceğini düşünüyor. Yankee Group Başkan Yardımcısı Howe, “Gelişmiş pazarlarda Apple hala Burbery ve Louis Vuitton’dan çok Microsoft ve Google’ın rakibi olarak görülüyor. Bu algının, Apple Perakende Kıdemli Başkan Yardımcısı Angela Ahrendts ve Patrick Pruniaux’nun şirketin işlerine bulaşmasının ardından değişmesini bekliyorum” diyor.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…