Anasayfa Güncel Haberler Anadolu’nun Kuyumcusu
Güncel Haberler - İŞ DÜNYASI - 20 Ağustos 2019

Anadolu’nun Kuyumcusu

Çorum merkezli Ahlatcı Holding, yıllık 75 milyar TL’lik iş hacmi ile Anadolu’nun en büyük grupları arasında yer alıyor. Fortune 500 Türkiye Araştırması’nda bu sene 11. ve 12. sırada iki şirketiyle birden listede yer alan Ahlatcı Holding, beş yıllık hedefler dâhilinde holding bünyesinde çalışan sayısını 5 bin kişiye, toplam ciroyu ise 100 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyor. Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, şirketin altın işletmeciliğinde yurtiçi  pazar payını yüzde 50 ve üzerine çıkarıp, 2019’da ihracat hedefini 1 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi planladıklarının altını çiziyor. ŞULE LALELİ

Ahlatcı Holding, 2018 yılı itibari ile altı ana sektörde 49 şirket ile faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin altın üretimi ve ihracatında grup, başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 17 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye iç pazarında; bilezikte yüzde 40, alyansta yüzde 25 ve spot altın piyasasında da yüzde 20 pazar payına sahip. Ahlatcı Holding adına geleceğe yönelik planları Ahmet Ahlatcı Fortune’a anlattı.

Ahlatcı Holding’in gündeminde neler var? 2019 yılına yönelik plan ve yatırımları neler?

2017 yılı itibari ile 6 ana sektörde 49 farklı şirket ve 3180 çalışanı ile faaliyetlerine devam eden holding, 17 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye pazarında bilezik, alyans ve spot altın piyasasında yaklaşık yüzde 30 pazar payına sahip. 2018 yılını yaklaşık 75 milyar TL ciro ile kapatan holding AHL enerji ile GES elektrik santralleri, Çorum, Elazığ ve Konya AVM projeleri ile inşaat sektörü, iki özel hastane ve bir görüntüleme merkezi ile sağlık sektöründe faaliyetlerine devam ediyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin yüzde 8’e yakın doğalgaz dağıtımını Çorum, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Çankırı il ve ilçelerinde gerçekleştiriyor. Ahlatcı Otomotiv ile otomotiv sektöründe Çorum bölgesinde yetkili satıcı ve servis faaliyetlerini sürdürüyor. 2016 yılında Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. faaliyete başlaması ile finans piyasalarına giriş yapan holding mevcut faaliyet alanlarında yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Kısa vadede altın işletmeciliği, enerji ve finans sektöründe büyümeyi planlayan holding 2019 yılı içinde; grup şirketlerinde istihdam edilecek personelini ciro olarak yüzde 20 artış beklentisiyle,  yeni yatırım ve şirket alımları ile birlikte yüzde 8-10 arasında arttırmayı düşünüyor. Özellikle Türkiye genelinde bilezik pazarında yüzde 40, alyans pazarında yüzde 30 ve spot altın pazarında 20 pazar payına sahibiz. Anadolu’da yer alan tek altın rafinerisinin kapasitesini arttırarak yüzde 50 oranına çıkarmayı hedefliyor.

Ekonominin gidişatı ile ilgili değerlendirmede bulunarak, bulunduğunuz sektörlerde ne kadarlık bir iş hacmi ile faaliyetlerinize devam ettiğinizden bahseder misiniz?

Özellikle son bir yılda yaşadığımız kur şoku sonrası içinden geçtiğimiz ekonomideki dengelenme süreci içerisinde bazı belirsizlikler ekonomik dengeleme sürecinin devam etmesine neden oldu. Bu bağlamda daralan iç talebe karşılık firmaların ihracat yoluyla büyümeye devam etmeyi çalıştıkları gözleniyor.

Yılın ilk yarısı itibariyle seçim sürecini atlatmamız akabinde dört  yıllık seçimsiz bir sürecin içerisinde girdiğimizi düşünürsek, bundan sonraki dönemde enflasyonda baz etkisiyle birlikte gerileme, cari dengedeki iyileşme, kur volatilitesinin düşmesi gibi gelişmeleri global ölçekte merkez bankalarının yeniden genişleyici para politikalarına dönüşün vereceği fırsatlarla birlikte değerlendirerek kalıcı hale getirecek ve ardından ekonomide ithalata bağımlı olmayacak ölçüde katma değeri yüksek üretimi, istihdamı artırıcı ve ayrıca ihracatta pazarlarını genişletici ve tüm bunların sonucu olarak ekonomide sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak yapısal reformları gerçekleştirmeye odaklanmak önem teşkil ediyor. Bunların çerçevesinde ülkemiz bir şans yakaladı ve yıl sonuna doğru faizler düşecek, ihracat artacak ve cari açık fazlası verecek bu da ülkemizin yakaladığı önemli bir fırsat olacaktır. Önümüzdeki dört yıl çok güzel olacak.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde yapacağınız yatırımlardan bahsedebilir misiniz? Sektörünüzle ilgili yurtdışına yönelik yatırım planlarınızdan ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

 Beş yıllık hedefler dâhilinde holding bünyesinde çalışan sayısını 5 bin kişiye, toplam ciroyu 100 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 17’ncisi açıklanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2018” araştırmasına göre Türkiye’nin en hızlı yükselen şirketi Ahlatcı Kuyumculuk oldu. Ahlatcı’nın iki şirketi ilk 1000 arasına girerken, Ahlatcı Metal Rafineri 801. sırada, Ahlatcı Kuyumculuk 107.sırada yer aldı. TİM’in verilerine göre ayrıca Türkiye’nin en hızlı yükselen şirketleri sıralamasında Ahlatcı Kuyumculuk birinci sırada yer aldı. 2017 yılında 855.sırada yer alan Ahlatcı Kuyumculuk, 2018 yılında 143 milyon 662 bin dolar ihracatı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi oldu. Ahlatcı Kuyumculuk un 2017 ihracatı 22milyon 693 bin dolar iken, 2018 yılında 143 milyon 662 bin dolarlık ihracatı ile ihracatını yüzde 533 artırdı. Çorum ili 2019 sonu itibariyle, milyar dolar ihracat rakamını aşan 18. il olmaya hazırlanıyor. 2018 yılında işlenmiş altın ihracatı 543 milyon dolar olarak gerçekleşen Ahlatcı Holding, bu yılın sonunda ihracatta milyar doların üzerine çıkmayı planlıyor. 2019 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar.

Geleceğe yönelik beklentiler, hedef ve stratejileriniz nedir? Uzun vadede şirketin hedeflerinden bahseder misiniz?

Önümüzdeki beş yıl içinde doğalgaz dağıtım kapasitesini Türkiye genelinde yeni anlaşmalar ile yüzde 10-15 seviyesine çıkarmayı planlıyoruz. Holding olarak altın işletmeciliğinde de yurtiçi  pazar payını yüzde 50 ve üzerine çıkarıp, dünyada önemli altın oyuncularının arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu zaman süresinde, holding yapılanmasının Finans, Altın işletmeciliği ve Enerji konusunda cirosunu iki katına çıkaran ve bu pazarlarda daha fazla bir paya sahip teknoloji konusunda gelişmeleri yakından takip ederek bu alandaki gelişmeleri çalışma alanlarında değerlendirerek Çorum şehrinde olduğu gibi Türkiye genelinde de katma değer yaratan Türkiye ihracatında da kendi alanında öncü bir holding konumuna gelmeyi planlamaktayız.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…