Anasayfa Güncel Haberler Amerikan Şirketler Derneği’nin Yeni Başkanı Tankut Turnaoğlu Oldu
Güncel Haberler - 20 Kasım 2019

Amerikan Şirketler Derneği’nin Yeni Başkanı Tankut Turnaoğlu Oldu

Amerikan Şirketler Derneği’nin (AmCham Turkey/ABFT) yeni Yönetim Kurulu Başkanı, P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu oldu.

Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi amacıyla 2004 yılında kurulan Amerikan Şirketler Derneği 15. yıl dönümünde gerçekleştirdiği gala davetinde kamu ve özel sektör liderlerini bir araya getirdi. Bu yıl ilk kez düzenlenen “AmCham Ödülleri” kapsamında 7 kategoride ödüller dağıtılırken, Serra Akçaoğlu dernek başkanlığını Tankut Turnaoğlu’na devretti.

Gala yemeğine, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Coca-Cola Operasyonlar Başkanı Brian Smith,  ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı. 

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, yaptığı konuşmada Amerikan Şirketler Derneği’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajı bir kez daha hatırlattı.

Sayın Cumhurbaşkanının kurduğu 4 ofisten birinin başında olduğunu belirten Aşan, “Bu 4 ofisin kurulmasının arkasındaki en önemli neden özellikle reel sektörden, özel sektörden bir şekilde Cumhurbaşkanı ile özel sektör arasında herhangi bir hiyerarşiyi gerektirmeden iletişimi kurabilmek. Her seferinde bu mesajı Sayın Cumhurbaşkanımız veriyor. Türkiye’de herhangi bir şekilde bir yatırım yapma niyetindeyseniz, yatırımınız varsa ve bununla ilgili yaşadığınız bir problem varsa ofisler orada. Bize verilen ana görevlerden bir tanesi bu. Bürokrasi bazı şeyleri yukarıya getirene kadar arada çoğu zaman kaybediyor. En azından bu çekinceyi ortadan kaldırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Aşan, İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin önemini de değinerek, “Bu proje ofisimizin koordinasyonunda yürüyor. Sizden çok ciddi destek bekliyoruz. Çünkü bu merkezi kamu için yapmıyoruz. Bütün özel ve yabancı finans firmalarını çekmek gerekiyor.” dedi.

“Türkiye’ye duyduğumuz güvenle üretmeye devam edeceğiz”

Coca-Cola Operasyonlar Başkanı Brian Smith de Coca-Cola olarak 1964’ten itibaren faaliyet gösterdikleri Türkiye’de, ekonomiye 55 yıldır kesintisiz katkı sunabilmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Coca-Cola operasyonları içerisinde önemli bir yönetim üssü olan Türkiye’den 9 ülkeden oluşan Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi’nin yönetimini gerçekleştirdiklerini anımsatan Smith, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de uzun soluklu, sürdürülebilir iş sonuçları ve topluma katkı bilinciyle yatırım yapıyoruz. Türkiye’ye duyduğumuz güvenle üretmeye, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yatırımlarımızla ülkenin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ise ABD ve Türkiye arasındaki ticari ilişkinin henüz tam potansiyeline ulaşmadığına dikkati çekti.

Bunu değiştirmek istediklerini belirten Darnell, “Yatırım ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla ABD şirketlerine erişim sağlama ve Türkiye’deki iş ortamını güçlendirmek için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Üyelerimiz Türkiye’ye inandıkları ve güvendikleri için ülkemize yatırım yapıyor”

AmCham Turkey/ABFT Yönetim Kurulu Başkanı ve Citibank Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Serra Akçaoğlu de son 15 yılda Türkiye ekonomisinin potansiyeline olan inançları ve güçlü üye tabanı ile faaliyetlerini artırarak sürdürdüklerini belirtti.

Üyeleri arasında dünyanın önde gelen markalarının bulunduğunu ifade eden Akçaoğlu, şunları kaydetti:

“Bu şirketler, Türkiye’ye inandıkları ve güvendikleri için ülkemize yatırım yapmış bulunuyor. Üyelerimiz ekonomimize 50 milyar doların üzerinde katkı ve 95 bin kişiye de istihdam fırsatı sağlıyor. Üyelerimiz arasında, Türkiye’de üretim tesisi, inovasyon ve mühendislik merkezi açmış olan markalar var. Aynı zamanda, bölgesel merkezini Türkiye’ye taşımış 20 üyemiz bulunuyor. Tüm bu çalışmalar ülkemize üretim, Ar-Ge, istihdam ve en iyi uygulamaların taşınması konularında katkı sağlıyor. Üyelerimiz bu çalışmaları yaparken, hem kamu-özel sektör iş birliğini önceliklendiriyor hem de ülkemizi global platformlarda potansiyeline yakışır şekilde temsil ediyorlar.” 

“İş dünyasının ve yatırımcıların öncü sesi olmayı sürdüreceğiz”

Amerikan Şirketler Derneği’nin yeni başkanı P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu ise görevi devralmaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Serra Akcaoğlu’na tüm katkıları ve liderliği için teşekkürlerini ileten Turnaoğlu, ABD-Türkiye arasında iş ortamının güçlendirilmesi konusundaki çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Türkiye Siber Risk Algı Araştırması Sonuçları Açıklandı

Marsh ve TÜSİAD iş birliği ile gerçekleştirilen ‘2020 Türkiye Siber Risk Algı Araştırması&…