Anasayfa Güncel Haberler “AMB Enflasyon Hedefini Revize Etmeyi Değerlendiriyor”
Güncel Haberler - 18 Temmuz 2019

“AMB Enflasyon Hedefini Revize Etmeyi Değerlendiriyor”

Avrupa Merkez Bankası’nın Draghi döneminin sonuna yaklaşırken enflasyon hedefini revize etmeyi değerlendirdiği belirtildi.

Konuya yakın kaynaklara göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyon hedefini revize etmeyi değerlendiriyor. Enflasyon hedefinde değişikliğe gidilmesi, politika yapıcıları parasal teşviğe daha uzun süre devam etmeleri konusunda cesaretlendirebilir.

AMB personelinin gayriresmi olarak kurumun politika yaklaşımını analiz ettiğini belirten kaynaklara göre değerlendirilen konular arasında “Yüzde 2’nin hemen altındaki enflasyon hedefinin kriz sonrası dönem için hala uygun olup olmadığı” sorusu da bulunuyor.

Söz konusu bilginin halk açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Draghi’nin “simetrik” yaklaşımdan, yani yüzde 2 hedefinin altında ve üzerinde esneklikten yana olduğunu ifade etti.

AMB Yönetim Konseyi üyelerine geçen hafta mevcut hedefe yönelik simetrik yaklaşım üzerine sunum yapıldığını belirten kaynaklara göre hedefin kendisini değiştirmek için muhtemelen resmi bir değerlendirme yapılması gerekecek.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Alman İş Dünyası İngiltere İle Hızlı Bir Serbest Ticaret Anlaşması İstiyor

İngiltere’de Boris Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti’nin …