Anasayfa DÜNYA Amazon’un derdi, ‘dul Bezos’
DÜNYA - 10 Ocak 2019

Amazon’un derdi, ‘dul Bezos’

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un boşanması şirketin hisselerinde belirsizlik yarattı.

Borsa değeriyle son zamanların göz kamaştıran şirketi, dünya devi Amazon’un sahibi Jeff Bezos’la eşi MacKenzie’nin boşanma kararı Amazon’un hissedarlarında endişe yarattı.

Boşanma anlaşmasının şartları henüz bilinmese de, hukukçular Jeff Bezos’un Amazon’daki oy hakkını korumak için bir formül bulacağından eminler.

Amerikan kanunlarına göre çift eğer, evlerinin ve Amazon’un merkezinin yer aldığı Washington eyaletinde boşanırsa, 25 yıllık evlilik süresince elde edilen servet, eğer evlilik öncesi sözleşme yapmamışlarsa, her ikisine de ait sayılacak.

Peki bu boşanma iş açısından ne anlama geliyor?

Jeff Bezos bilindiği gibi Amazon’un kurucusu ve halen 2018 yılı rakamlarına göre, yüzde 16,3’lük payıyla şirketin en büyük hissedarı. Aynı zamanda uzay şirketi Blue Origin’in kurucusu ve MacKenzie’yle 25 yıllık evliliği sırasında The Washington Post’u da satın aldı.

Öte yandan, Seattle’dan boşanma avukatı David Starks ise adil bir bölüşümün varlıkların mutlaka 50/50 paylaşılacağı anlamına gelmediğini belirtiyor.

Eğer eşlerden biri belli bir kazanç potansiyeline sahipse, bu kişi daha az varlık elde edebiliyor.

Starks, “eğer bir milyarder olarak çıkıp gidiyorsanız, mahkeme on yıl sonra boşanan eşlerden hangisinin daha zengin olacağını kestirmeye çalışarak zaman kaybetmeyecektir” diyor.

Aslında, iş açısından bakıldığında hissedarların asıl kaygısı, boşanmanın Jeff Bezos’un şirketteki pozisyonunu nasıl etkileyeceği.

Uzmanlar bu derece etkili bir şirketin kurucusunun, kuruluştan beri beraber olduğu eşini boşadığı başka bir vaka hatırlamadıklarını söylüyorlar. Akla gelen yalnızca medya mogulu Rupert Murdoch; Murdoch 1999 yılında ikinci eşi Anne’dan boşanmadan önce kendisiyle 30 yılı aşkın bir süreden beri evliydi ve medya imparatorluğunu da bu sürede kurmuştu. Ancak onlar evlilik öncesi sözleşme imzalamışlardı.

CEO boşanmalarıyla ilgili makale yazmış olan George Mason Üniversitesi’nden hukuk doçenti Jordan Neyland, Bezos’ların Amazon hisselerinin derinine inmeden boşanmalarının zor olduğunu söylüyor. Neyland, daha önceki CEO boşanmalarının, genellikle CEO olmadan önce servetlerini oluşturmuş kariyer profesyonelleri davalarından ibaret olduğunu kaydediyor.

CEO’lar genellikle boşanma süreçlerinde emlak vb varlıklarını eşlerine bırakıp, şirket hisselerini bölüştürmeyi engellemek istiyorlar. Ancak Bezos’larda bütün servet Amazon’a bağlı olduğundan, durum farklı. Doçent, bu koşullarda MacKenzie’nin bir miktar Amazon hissesine sahip olabileceğini düşünüyor. Bu da Amazon’daki sahiplik yapısını değiştirebilir.

Böyle bir tablo ortaya çıkarsa Jeff Bezos’un hisseleriyle çoğunluk oy hakkını elinde tutabilmesi için Amazon’un yeni bir formül bulması gerekebilecek. Örneğin farklı oranlarda oy gücü olan çeşitli hisse kategorileri yaratılabilir.

Bununla birlikte, çiftin resmi boşanma açıklamasından önce bu konuyu çözecek bir anlaşmaya varabilecekleri belirtiliyor.  (Bloomberg/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Çevreye ve Ekonomiye Pozitif Etki

Yapraklar gibi organik atıklardan sürdürülebilir üretim yöntemleriyle ileri-dönüştürülmüş …