Anasayfa Güncel Haberler Altın, Yükselişe Devam Ediyor
Güncel Haberler - 24 Haziran 2019

Altın, Yükselişe Devam Ediyor

Altın 1,400 dolar üzerindeki güçlü seyrini sürdürüyor.

Altın fiyatları, Fed ve diğer merkez bankalarının para politikasında daha güvercin tutum takınmalarının ardından yükselişini ons başına 1,400 doların üzerine taşıyarak Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bununla birlikte, ABD’nin İran’a yeni yaptırımlar hazırlaması ve aynı zamanda ABD ve Çin devlet başkanları arasında bu hafta gerçekleştirilecek olan toplantı, altın için bir dizi yukarı yönlü faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Altın, ABD merkez bankası Fed’in daha gevşek bir para politikası için hazır olduğunu işaret etmesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ilave teşviklere gidebileceğini açıklamasın ve bu gelişmelerin sonucu reel faizlerin düşük kalacak olmasının ardından, jeopolitik risklerin güvenli liman alımlarını da güçlendirmesinin de etkisi ile yeniden ön plana çıktı. Citigroup Inc., Perşembe günü yaptığı değerlendirmede, borçlanma maliyetlerinin sıfırın altına düşmesini içeren yukarı yönlü senaryo dahilinde fiyatların 12 aylık dönemde 1,500 dolar ila 1,600 dolar seviyelerine çıkmasının mümkün olduğunu kaydederek, altına yönelik hevesin makul olduğunu kaydetti.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Altın boğaları tekrar kontrolü aldı,” dedi ve Fed’in Temmuz toplantısında faizi 50 baz puan indireceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ile birlikte altının destek görmeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Moya ayrıca, “Soru artık Fed’in faiz indirip indirmeyeceği değil, ne kadar indireceği şeklinde. Tarihsel olarak bakıldığında, Fed faiz indirim çevrimine büyük bir adım ile başlıyor ve 50 baz puanlık bir faiz artırımı baz durum senaryosu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Ekonomistler, Faiz İndiriminin Devam Edeceğini Düşünüyor

Ekonomistler, Para Politikası Kurulu’nun perşembe günkü toplantısında politika faizi…