Anasayfa Güncel Haberler Altın Fed Haftasında Kazancını Korudu
Güncel Haberler - 30 Temmuz 2019

Altın Fed Haftasında Kazancını Korudu

Altın fiyatları, Fed’in kritik toplantısı öncesi, exchange traded fonlarına (ETF) girişlerin desteği ile kazancını korudu.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini politika yapıcıların 10 yılı aşkın süre sonra ilk faiz indirimi kararı almasının beklendiği kritik Fed toplantısına çevirmeleri ile birlikte, exchange traded fonlarına (ETF) girişlerin de desteği ile ons başına 1,400 doların üzerinde iki gündür süren kazancını korudu.

Buna ek olarak, traderlar Şanghay’da Salı günü tekrar başlaması planlanan ABD-Çin ticaret görüşmelerini de dikkatle izliyor. Bu görüşmelerden, her iki tarafın da üç ay önce bulundukları noktadan oldukça uzak olmalarından dolayı anlaşma çıkma ihtimali oldukça düşük.

Spot altın Cuma günü yüzde 0.3 ve Pazartesi günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek Singapur saati ile 08:57’de ons başına 1,425.10 dolarda kaldı.

Gümüş geçen Çarşamba Haziran 2018’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.2 düşüşle ons başına 16.4205 dolara indi.

Platin yüzde 0.4 kayıpla ons başına 877.65 dolara gerilerken, palladyum yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,551.46 dolara indi.

Capital Economics Ltd. hazırladığı raporda, “Altın ve gümüş, riskten kaçınma eğiliminin azalması ile birlikte muhtemelen son dönemdeki kazançlarını kademeli bir şekilde geri verecek,” dedi ve “Para politikasının gevşetilmesi gelişmiş ekonomilerde gelecek yıl yukarı dönüşün katalizörü olacak ve bu da yatırımcı güvenini destekleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

ABD Ekonomisi 4’üncü Çeyrekte Yüzde 2,1 Büyüdü

ABD ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,1 büyüyerek, beklenti paralelinde bir pe…