Anasayfa Güncel Haberler Altın Fed Beklentileri İle Değer Kaybetti
Güncel Haberler - 18 Temmuz 2019

Altın Fed Beklentileri İle Değer Kaybetti

Altın, dikkatlerin Fed’in faiz indiriminin büyüklüğüne ilişkin beklentilere çevrilmesi ile altı yılın zirvesi yakınından düştü.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed’in bu yılki faiz indirimlerinin büyüklüğüne çevirmeleri ile birlikte altı yılın en yüksek seviyesi yakınından geriledi. Gümüş beş ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Fed’in politika toplantısına sadece iki hafta kalması ile birlikte, ABD merkez bankasının bölgelerin ekonomik durumlarına yer verdiği Bej Kitap’ına göre, ekonomik görünüm genel olarak iyi ve işgücü piyasası sağlam kalmaya devam ediyor, ancak şirketler halen yüksek ücretler ve gümrük tarifelerinden kaynaklanan maliyetleri müşterilere yansıtmakta güçlük çekiyor. Fed’in faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentiler, altını geçen ay altı yılın zirvesine çıkardı ve gümüş şimdilerde altındaki bu hareketi yakalamaya çalışıyor.

Spot altın erken saatlerde ons başına 1,430.23 dolara çıkarak altı yılın en yüksek seviyesine yaklaştıktan sonra geriledi ve Singapur saati ile 13.15’te yüzde 0,3 aşağıda 1,422.22 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Fiyatlar Çarşamba günü yüzde 1,5 yükseldi.

Inditrade Derivatives & Commodities emtia ve para birimleri müdürü Harish Galipelli, “Fiyatların yüksek seviyelerden geri çekilmesine karşın, genel görünüm, Fed’in faiz indirimlerine gidebileceği beklentilerine bağlı olarak halen yukarı yönlü,” dedi ve “Son dönemdeki durgun ekonomik büyüme Fed’i tüm büyük sektörlerde ekonomik faaliyeti desteklemek için faiz indirimine gitmeye yöneltebilir. Bu durum muhtemelen doları baskı altına alacak ve altının cazibesini artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 16,1223 dolar ile 20 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Platin yüzde 0,7 yükselirken, palladyum yüzde 0.4 değer kazandı.

Kaynak: Bloomberght

 

İlginizi Çekebilir

Alman İş Dünyası İngiltere İle Hızlı Bir Serbest Ticaret Anlaşması İstiyor

İngiltere’de Boris Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti’nin …