Anasayfa Güncel Haberler Altı Banka, Küresel Sorunlarla Mücadele Kararı Aldı
Güncel Haberler - 4 Ekim 2019

Altı Banka, Küresel Sorunlarla Mücadele Kararı Aldı

Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne imza atan Garanti BBVA, ING, Kalkınma Yatırım Bankası, Şekerbank, TSKB ve Yapı Kredi sürdürülebilirlik için tüm sektörlere örnek olacak çalışmalar başlatıyor.

22 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında lanse edilen Sorumlu Bankacılık Prensipleri (Principles for Responsible Banking) ülkemizde de uygulanacak. Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni uygulamayı taahhüt eden ilk bankalarımız şu şekilde sıralanıyor: Garanti BBVA, ING, Kalkınma Yatırım Bankası, Şekerbank, TSKB ve Yapı Kredi.

Sorumlu Bankacılık Prensipleri, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) tarafından hazırlandı. Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nde dünya çapında toplam aktif büyüklükleri 47 trilyon doları aşan 130 bankanın kurucu imzası bulunuyor. Sürdürülebilir kalkınma ve daha iyi bir gelecek için tüm dünyada küresel finansın üçte ikisini oluşturan bankacılık için yol haritası belirleyen prensipler, aynı zamanda geleceğin sürdürülebilir bankacılık sisteminin temel çerçevesini oluşturuyor. Sorumlu Bankacılık Prensipleri, toplumların sürdürülebilir, eşit ve refah dolu bir gelecek hedefine ulaşmasında bankacılık sektörünün etkisini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne imza atan bankaların temsilcileri ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, 4 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen toplantıda bir araya geldiler.

GARANTİ BBVA

Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni oluşturan 30 kurucu banka arasında yer alan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin “Yaklaşık iki yıl önce, Birleşmiş Milletler Çevre Programının Finans İnisiyatifi, bu konuda Bankalara ortak bir yol haritası oluşturmak için düğmeye bastı. Tüm dünyadan 30 tane bankayı Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni yazmaya davet etti. Sorumlu Bankacılık Prensipleri, Türkiye’den Garanti BBVA’nın da aralarında yer aldığı bu bankaların ortak çalışması sonucunda belirlendi’ diyor.

ING

ING Genel Müdür Yardımcısı Öcal Ağar, “ING Grubu olarak, BM Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin oluşturulmasına katkı sunmuş 30 kurucu bankadan birisi olmaktan gurur duyuyoruz. 10 yılı aşkın süredir sürdürülebilirliği önceliklendirdiğimiz yolculuğumuzda, 2003 yılından bu yana 10 milyon dolar ve üzeri bütün projelerin finansmanında uygulanması öngörülen Ekvator Prensipleri’ni gönüllü olarak kabul ediyoruz. Ayrıca ING Grubu olarak yaptığımız çalışmaları geçen yıl açıkladığımız Terra yaklaşımı ile çerçevelendirdik. Her bir sektöre iklime uyum yolunda bir yol haritası çıkararak bu sektörlerin iklim karnesini oluşturduğumuz bu girişimin ilk raporunu geçtiğimiz günlerde açıkladık. ING Türkiye olarak da; bu çerçevede, proje finansmanında sosyal sorumluluk ve çevre risklerini gözetiyor ve ilgili prensipler paralelinde hareket ediyoruz’ diyor.

KALKINMA YATIRIM BANKASI

Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin finans sektöründe sürdürülebilir bir gelecek için önemine değinen Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Satı Balcı, “Kalkınma Yatırım Bankası olarak temel yaklaşımımız sürdürülebilir kalkınmadır ve bankamız bu anlayışa hizmet eden projelere finansman sağlamaktadır. Sorumlu Bankacılık Prensiplerine attığımız imzayla bugüne kadar sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir gelecek için yürüttüğümüz faaliyetlerimizi teyit ediyor. İklim değişikliğinin etkileri hissedildikçe sürdürülebilir yaklaşımların önem kazandığını, hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladığı. İlerleyen yıllarda daha da yeni kavramlarla tanışacağız” diyor. 

ŞEKERBANK

Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne kurucu imzacı olarak katılan 130 bankadan biri olan Şekerbank’ın Genel Müdür Yardımcısı Aybala Şimşek ise küresel finans sektörünün üçte birinin imza attığı bu prensiplerin dünya ekonomisini dönüştürme gücüne sahip olduğunun altını çizdi. Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:  “UNEP FI Sorumlu Bankacılık Prensipleri, katılan tüm bankalara global bir çerçeve veriyor ancak her bankanın kendi stratejisi bağlamında bu prensipleri uygulaması bekleniyor. Bankamızın kurucuları olan Anadolu çiftçisinden aldığımız bir miras olarak görüyoruz. Kredilerimizin tabana yaygın yapısı ve kırsal bölgelerde yaygın şube ağımız sayesinde ulaştığımız yüzbinlerce hanenin refahını artırmak, kırsal kalkınmayı ve üretimi desteklemek için çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk enerji verimliliği finansmanı ürünü olan EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek 1 milyar TL’yi aşkın finansman desteği sağladık. Bu sayede toplamda 109 bine yakın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırıp 6.4 milyon ton CO2 salınımını engelleyerek, 30 milyar kw saat enerji tasarrufu sağladık.” 

TSKB

Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin kurucu imzacılarından TSKB’nin Genel Müdür Yardımcısı Ece Börü, “70 yıldır sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma misyonuyla çalışan bir banka olarak geleceği koruyarak üreten yatırımlara finansman sağlıyor, tutardan bağımsız olarak tüm projelerin çevresel ve sosyal riskini ölçümlüyoruz.  Bugün geldiğimiz noktada toplam kredi portföyümüzün yaklaşık yüzde 73’ü yenilebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, çevre yatırımları, kadın istihdamı, kalkınmada öncelikli bölgelerin desteklenmesi, iş sağlığı ve güvenliği gibi çevre ve sosyal temalı yatırımlardan oluşuyor. Global kalkınma finansmanı kurumlarından sağladığımız fonların yanı sıra Türkiye’de öncüsü olduğumuz sürdürülebilir tahvillerle de bu tür yatırımlara ilave kaynak yaratıyoruz.  TSKB olarak tüm bu faaliyetlerimiz ile 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden 14’üne doğrudan katkı sağladığımızı memnuniyetle belirtmek isterim. Finanse ettiğimiz yatırımlarla ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini desteklerken kurum içindeki sürdürülebilirlik uygulamalarımızla da fark yaratıyor. Diğer yandan, iklim değişikliğini önleyici ve doğal kaynakları koruyucu etkisi olan bir finansman anlayışının yerleşmesi için bankaların ortak hareket etmesini çok önemli buluyoruz.  2009 yılında üye olduğumuz UNEP FI tarafından hayata geçirilen Sorumlu Bankacılık Prensipleri bu anlamda çok doğru bir örnek oluşturuyor” diyor.

YAPI KREDİ

İmzacı bankalar arasında yer alan Yapı Kredi’nin Grup Direktörü Mehmet Erkan Akbulut ise şu değerlendirmeyi yaptı: “75. yaşımızı kutladığımız bu yıl UNEP FI Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni kurucu imzacı olarak taahhüt etmek bizler için özel bir anlam taşıyor. 2014 yılından itibaren Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nin ve 2017 yılından itibaren Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’nin imzacıları arasındayız. Diğer yandan çevresel ve sosyal performansımızı 2011 yılından beri sürdürülebilirlik raporlarımızda şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Dolayısıyla Sorumlu Bankacılık Prensipleri, Yapı Kredi olarak sürdürülebilirlik yolculuğumuzda bir başlangıcı değil tamamlayıcı bir çerçeveyi oluşturuyor. Bizler toplumun, paydaşlarımızın, yatırımcılarımızın, müşterilerimizin ve özellikle de gelecek kuşakların ihtiyaçlarına yanıt vermek istiyoruz. Bu bağlamda, prensiplerin tüm paydaşlarımıza ve gelecek kuşaklara sürdürülebilir değer yaratma anlamında bankamıza, sektörümüze rehberlik edeceğine inanıyorum.”

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…