Anasayfa DÜNYA Almanya’nın Ekonomik Büyümesine Kötümser Tahmin
DÜNYA - 2 Ekim 2019

Almanya’nın Ekonomik Büyümesine Kötümser Tahmin

Almanya’nın belli başlı ekonomi araştırma kuruluşları Avrupa’nın en büyük ekonomisi için tahminlerini büyük ölçüde düşürdüler.

Almanya endüstride ciddi bir resesyonla karşı karşıya kalırken, Ifo Enstitüsü’nün 2019 yılı GSYİH büyüme tahmini yüzde 0,8’den yüzde 0,5’e çekildi.

Ülkenin zayıf bir performans sergilemesinin nedenleri arasında tüm dünyada, Almanya’nın bir numaralı ihracat kalemi olan makine, teçhizat gibi sermaye ürünlerine yönelik talebin azalması, siyasi belirsizlik ve otomotiv endüstrisinde yaşanan yapısal değişiklikler olarak sıralandı.

Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nde ekonomi politikası sorumlusu Claus Michelsen, “Alman endüstrisi resesyonda ve bu durum, bu şirketlere hizmet verenleri de etkiliyor” diyor.  “Ekonominin hâlâ büyümeye devam edebilmesinin başlıca nedeni hane halklarının harcamalarının yüksek ücretler, vergi kesintileri ve hükümetin ödemeleri sayesinde iyi olması.”

Ancak ekonomi kuruluşlarının hazırladığı rapor Almanya’da istihdam artışının da ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle ivme kaybettiğini gösteriyor.

Nitekim bu yıl için istihdam artışı tahmini 380 bin; ancak gelecek iki yılda yalnızca 120 bin ve 160 bin yeni istihdamın yaratılması bekleniyor. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in Uzay Mekiği Başarıyla Fırlatıldı

Uzay yolculuğu açısından tarihi bir an. Elon Musk’un SpaceX şirketinin 2 Amerikalı a…