Anasayfa Balıkesir Alman Kalitesinde Üretim
Balıkesir - Bölge Ekleri - 1 Nisan 2020

Alman Kalitesinde Üretim

Bekkiler Metal, Almanya’dan aldığı en son teknolojiye sahip lazer boru ve profil kesme makineleriyle yenilediği fabrikasında ayda beş bin ton demir-çelik ürünleri ve boru-profil satışı yapıyor. 42 ülkeye ihracat yapan şirket, makina üreticilerinden mobilya endüstrisine kadar her alanda ihtiyaç duyulan ürünleri üretebiliyor.

ÜRETİM TESİSİNİ modernize ederek işletmeyi Avrupa Birliği standartlarına yükseltti. Yeni makine ve ekipman yatırımlarıyla şirketini yurtdışı pazarlara açtı. İhracatla büyüyor… Evet, küçük bir aile işletmesinin uyumlu çalışma, ailenin iş ve sorumluluk paylaşma tarzı sayesinde nasıl büyüdüğünün en güzel örneklerinden biri Balıkesirli Bekkiler Metal. Şirketin kurucusu, babası Mehmet Lutfi Bekki’den yönetimi devralan, Bekkiler Metal Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki ile girişimcilik başarısını, işlerini büyütürken karşı karşıya kaldığı sorunları ve bunları aşma yöntemleri konuştuk.

TÜM YENİLİK VE DEĞİŞİMLERİ TAKİP EDİYOR VE UYGULUYORUZ”

Bekkiler Metal’in faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yedi bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz. Makina ve cihaz üreticileri, inşaat sektörü, bisiklet, spor aletleri, park bahçe ekipman üretimi, tarım makinaları üreticileri, otomotiv endüstrisi, iskele ve raf üreticileri, mobilya endüstrisi ve mağaza dekorasyonu firmaları başta olmak üzere pek çok sektöre yönelik geniş bir ürün gamına sahibiz.
Firmamızın günümüzdeki vizyonunun temelleri kurucumuz, babam Mehmet Lutfi Bekki’nin girişimci ruhu ile hayat buldu. Şirketimizin temelleri 1967 yılında Mehmet Lutfi Bekki tarafından temelleri atıldı. 1996 yılından bugüne anonim şirket olarak Balıkesir ve bölge sanayisine demir çelik sektöründe hizmet veriyoruz.

Özellikle 2000’li yılların başından itibaren işimize yaptığımız teknoloji ve CNC makina yatırımları ile sürekli büyüyen bir grafik sergilemeye başladık. Bu büyümenin sonuçlarını sürekli olarak işletmemize yeni yatırımlar şekli ile bütünleştirdik. “Gelenekten Geleceğe” söylemi ile Bekkiler’de temel değerlerini tespit etmiş ve özümsemiş, yapısını bu temel değerler üzerine inşa etmiş, geçmişin vefa ve özünü korurken geleceği inşa edecek tüm yenilik ve değişimleri de yakından takip ediyor ve uyguluyoruz.

“2019 BİR MİKTAR GERİLEMENİN YAŞANDIĞI BİR YIL OLDU”

Kendi sektörünüz açısından 2019 yılını nasıl değerlendirirsiniz?

2019 yılının esasen çok çok özellikli bir branş dışında tüm ülkede durağan ve kazançların bütününden bir miktar kaybın yaşandığı bir yıl olarak kayda geçeceğini gözlemliyoruz. 2019 yılında ülke genelinde başta inşat sektörü olmak üzere üretim sektöründe başarılı bir performans ortaya konamadı. Dolayısı ile birbirini tetikleyen sektörler ve imalat sanayinin ana tedarikçi gruplarından biri olmamız vasfı ile bizim sektörümüz açısından da 2019 yılı bir miktar gerilemenin yaşandığı bir yıl oldu.

Bu kayıpların yanında özellikle KOBİ’ler açısından finansa erişim, nakit akışı kontrolü, bilanço hareketlerinde ekonomik gelişmelere göre pozisyon alma gibi konular açısında da tecrübe kazanılan öğretici bir yıl olduğu görüşündeyiz.

Zorlu bir sektörde hizmet veriyorsunuz. İş güvenliği konusunda almış olduğunuz tedbirlerden bahseder misiniz?

Sektör değişkenliğine göre mutlaka iş güvenliği penceresinden alınacak tedbirlerde değişiklikler olabilir. Lakin esasen insana ve çalışana değer penceresinden zaten tüm işletmelerin iş sağlığı ve güvenliğini odak kabul edip düzenli ve sürdürülebilir bir politika izlemesi gerekir.

Bekkiler Metal, iş yerlerinde sağlık ve güvenlik yasaları ve ilgili yönetmeliklere uygun olarak, kazaları ve hastalıkları önlemek için tüm çalışanlarına, tesislerini kullanan ziyaretçilerine güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamayı politika haline getirdi.

Bu politikanın yerine getirilmesi için bilgi sağlama, eğitim, öğretim ve denetim yoluyla iş sağlığı ve güvenliği kurum genelinde aktif bir şekilde destekliyoruz.

Ulusal ve uluslararası iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine uygun çalışıyoruz. İş kazası ve meslek hastalığı risklerini etkin bakış açısıyla en aza indirerek hem çalışanlar hem de çevre için sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya odaklanıyoruz.

Üretim ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İşletmemize daha önceki yıllarda kazandırdığımız panc pres-abgant pres- lazer ve plazma kesim makinalarımızın yanında lazer boru ve profil kesebilen makinamız ile üretime yapıyoruz. Başta boru ve köşebent mamullerde olmak üzere, bölgemiz ve ülkemiz imalatçılarına uygun maliyet ile yeni imkanlar ve çözümler sunuyoruz. Bu makine ile çeşitli işletmelerin ara mamullerinde aradıkları hız ile zamandan tasarruf etmelerine olanak verirken üstün teknolojisi ile yeni çözümler ve kaliteli şekillendirmeler ve modüller sunuyoruz.

İşletmemizin üretim ve satış sahası içinde beş adet vincimiz ile stoklama ve satış kapasitelerimizi arttırarak aylık ortalama 5 bin ton demir-çelik ürünleri ve boru-profil satışı yapıyoruz.

“SON YILLARDA MAKİNE VE NİTELİKLİ KAPALI ALAN ÜZERİNE YATIRIMLARIMIZ OLDU”

Şirketinizde yönetimsel yenilikler ve yeni yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Bekkiler’in kuruluşundan itibaren temel felsefi yenilik ve yatırım çeşitliliği adına yeni yatırımları gündeminde tutuyor. Bu amaçla son yıllarda makine ve nitelikli kapalı alan üzerine yatırımlarımız oldu. Mevcut tesisimizdeki alanlarımızı genişlettik. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde diğer firmamız BEKSAN’ın bulunduğu alan Bekkiler Metal üretimleri için çelik konstrüksiyon yeni bir üretim sahası inşa ettik.
2015 yılında Almanya’dan alımını gerçekleştirdiğimiz Trump Tube 5000 lazer boru ve profil kesebilen makine ile başladığımız ilave makine yatırımına 2019 yılında yine Alman menşeli makine yatırımları ile devam ettik.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? İhracat kapasiteniz nedir? İhracatınızın cironuz içindeki payı ne kadardır?

Bekkiler grup olarak üç farklı sektörde üç firma ile faaliyetteyiz. Beksan, ihracat odaklı bir firma. Üretimin büyük bölümünü 42 ülkeye satıyoruz. Bekkiler’den de bazı özellikli ürünleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam üretim potansiyelimizin yüzde 10 civarında olacak şekilde ihraç ediyoruz

“2020’NİN 2019 YILINA ORANLA DAHA POZİTİF BİR YIL OLACAĞI YÖNÜNDE”

2019 sizin için nasıl geçti? 2020 için beklentileriniz neler?

2019 Yılının daha önce de ifade ettiğim gibi çok çok özellikli bir branş dışında tüm ülkede durağan ve kazançların bütününden bir miktar kaybın yaşandığı bir yıl olarak kayda geçeceği görüşündeyim. Dolayısı ile bizde firma olarak 2019 yılını bereketli bir yıl olarak değerlendirmiyoruz.
2020’nin öncü göstergeleri 2019 yılına oranla daha pozitif bir yıl olacağı yönünde. Bizim sektörümüzde de bir hareketlenmenin ve kayıpların nispeten telafi edileceği bir yıl olarak gerçekleşeceği beklentisindeyiz.

Sektörün geleceği için neler öngörüyorsunuz?

Sektörümüz sanayi ve inşaat üretiminin, yoğun istihdamın, ihracatın, katma değerli ürünlerin temel direği niteliğindedir. Pek çok ürünün hammaddesini ve yarı mamul maddelerini temin ediyoruz.
Dönem dönem genel ekonomik görünüme paralel dalgalanmalar yaşanıyor. Fakat bu ülke üretim gerçekleştirip bunu katma değere dönüştürecekse bizim sektörün üzerine kurgulanacaktır. Sektörümüzün çok uzun yıllar üretimin temel taşı olma özelliğini ve yatırım cazibesini devam edecek.

“SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ YÜKSEK BİR FİRMAYIZ”

Sosyal sorumluluk projelerine bakışınız nasıl? Bu güne kadar hangi projelere destekler verdiniz?

Sosyal sorumluluk projeleri tüm girişimcilerin gündeminde yer almalı. Ülkemizde de her geçen gün daha da anlamlı hale gelmekte ve özel girişimcilerin katkısını çekiyor. Şüphesiz bizde toplumda sıkıntılı ve desteğe ihtiyaç duyulan konularda destek olma çabasındayız. Bekkiler özellikle vakıflar aracılığı ile bazı destekler yapıyor. Bu vakıfların başında OBİDEV ve TEV geliyor. Bunun yanında çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza yönelik çeşitli sosyal sorumluluk projelerini ve öğrencilere yönelik sosyal sorumluluk projelerini yürütüyoruz.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…