Anasayfa Alman Ekonomisinde “Altın Yıllar”ın Sonu
15 Ağustos 2019

Alman Ekonomisinde “Altın Yıllar”ın Sonu

Dünya ekonomisinde belirsizlikler ve ticaret savaşı iş çevrelerini kaygılandırmaya devam ederken, Alman ekonomisi ikinci mali çeyrekte daraldı. Haziran ayında sona eren mali çeyrekte Almanya’nın GSYİH’si bir önceki mali çeyreğe göre yüzde 0,1 daraldı.

ING Bankası’ndan ekonomist Carsten Brzeski, son GSYİH rakamlarının Alman ekonomisinde altın on yılın bittiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisi konumundaki Almanya, analistlerin ifadesiyle negatif etkenlerin “mükemmel fırtınası”nın kurbanı.

Alman ekonomisi büyük ölçüde, halen ciddi bir ticaret savaşının aktörleri olan ABD ile Çin’e yapılan ihracata dayanıyor.  Ayrıca dünyada otomobil satışlarındaki durgunluk da Alman otomotiv üreticilerini olumsuz etkiledi. Almanya’nın en önemli otomotiv pazarı olan Çin’de yeni otomobil satışlarına yönelik talebin üst üste 13 ay süresince gerilemesi özellikle BMW, Volkswagen ve Daimler gibi devleri sarstı.

Alman ekonomisi küresel ekonomik krizin ardından Avrupa’daki büyümeye destek oldu.

Ayrıca haziran ayında sanayi üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında geriledi. Ağustos ayı için ekonomiyle ilgili hissiyatın ZEW göstergesi de sert bir düşüşle Aralık 2011’den beri en düşük düzeye indi.

Brzeski, ticaret savaşlarının doğrudan etkisinden çok artan belirsizliğin ekonomiyle ilgili hissiyatı ve dolayısıyla ekonomik faaliyeti olumsuz etkilediğini kaydediyor. Tüm bunların yanı sıra Brexit’le ilgili belirsiz süreç de karamsarlığa katkıda bulunan bir başka faktör. (KAYNAK: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

Morgan Stanley’den 13 Milyar Dolarlık Satın Alma

Morgan Stanley online brokerlik kuruluşu E-Trade’i 13 milyar dolara satın alıyor; bu anlaş…