Anasayfa Alibaba, yılın en büyük halka arzına hazırlanıyor
28 Mayıs 2019

Alibaba, yılın en büyük halka arzına hazırlanıyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın yılın en büyük halka arzlarından biri olacak yeni bir hisse arzı planı olduğu belirtiliyor. Hong Kong’taki bu halka arz gerçekleşirse Uber, Lyft ve Pinterest’in ilk halka arzlarının toplamından daha büyük olacak.

Analistler, yatırımcılar şirketin burada diğer ülkelere göre daha iyi bir performans sergilediğini bildiği için Hong Kong’taki halka arzın anlamlı olacağını kaydediyorlar.

Alibaba ilk halka arzını 2014 yılında, o dönemde kote olduğu New York borsasında gerçekleştirmiş, 25 milyar dolar elde ederek dünyanın en büyük halk arzına imza atmıştı.

O dönemde Alibaba’nın değeri 168 milyar dolardı. Şimdi ise 400 milyar doları aşkın piyasa değeriyle borsada işlem gören Çinli şirketler arasında en büyüğü.

Alibaba’nın 2014 yılındaki ilk halka arzında New York’u tercih etmesinin nedeni, o sırada Hong Kong borsasının “bir hisse, bir oy” politikasını benimsemesiydi. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ve yönetimdeki diğer kilit roldeki isimler şirket üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istedikleri için bu düzenlemeye soğuk bakmışlardı.

Ancak Hong Kong geçen yıl bu kuralı değiştirdi; yüksek piyasa değerine sahip şirketlerin kilit önemde rolü olan kişilere farklı oy hakları tanımalarına artık izin veriyor.  

Alibaba’nın yılın ikinci yarısında Hong Kong’ta hisse arzı için başvurması bekleniyor. (cnnmoney.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Yükselişle Açıldı

New York borsası, güne yükselişle başladı. Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,36 …