Anasayfa Güncel Haberler Albayrak: 2019’un ilk çeyreğinde çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor
Güncel Haberler - TÜRKİYE - 19 Mart 2019

Albayrak: 2019’un ilk çeyreğinde çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albarak, “2019’un ilk çeyreğinde çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor.” dedi

Bakan Berat Albayrak’ın konuşmasından satırbaşları;

Göreve geldiğimiz günden itibaren türlü zorluklara göğüs germek zorunda kaldık. Hayata geçirdiğimiz birçok reformla 2008 küresel krizini en az etkiyle atlatan ülke olduk.

2017 referandumunda yeni sisteme evet diyen seçmenler de istikrarlı ve güçlü ekonomiye katkı sundu. En önemli yol haritamız göreve geldiğimiz dönemde ele aldığımız yeni ekonomi planı oldu.

İKİNCİ ÇEYREK DAHA İYİ OLACAK

Bu yılın ilk çeyreğinde çok daha iyi bir performansı görüyoruz. Seçime rağmen ekonomide mart ayı şubattan daha iyi. İkinci çeyrekten itibaren ülkemizi hedeflediğimiz potansiyel büyüme gücüne ulaştıracağız.

Ekonomimize ilişkin öncü göstergeler 2019 yılı için çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Biz cari fazla sürecine giriyoruz. Öncü göstergelerin tamamı ekonomide güvene dayalı olumlu işaretleri net olarak ortaya koyuyor.

SEÇİM SONRASI BÜYÜME DAHA İSİTKRARLI OLACAK

2013 mayıs ayında faizler yüzde 4’lere yüzde 5’lere düşmüştü. Finans ne kadar iyiydi ancak gezi süreci çıktı, faizler yükselmeye başladı. İşin ekonomik ve siyasi tarafını iş dünyamız çok iyi görüyor.

Yeni sistemin güçlü icrai fonksiyonu, hızlı karar alma, koordinasyon özelliği önemli. Yerel seçimlerin de bitmesiyle ekonomik büyüme çok daha isitkrarlı olacak.

İlginizi Çekebilir

Amerikalı Milyarder David Koch Öldü

Amerikalı milyarder, sanayici, hayırsever, politik aktivist David Koch 79 yaşında hayata v…