Anasayfa Güncel Haberler Aktif Bank’tan QR atılımı
Güncel Haberler - TÜRKİYE - 14 Mayıs 2019

Aktif Bank’tan QR atılımı

Aktif Bank, Passolig uygulamasını kullananlara QR ile para gönderip alma imkanı sunuyor. İşletmeler için de POS cihazını yerine QR kod ile ödeme alma uygulamasını başlatıyor.

Şubesiz bankacılık yapan Aktif Bank, bütçesinin yüzde 20’sini teknoloji yatırımlarına ayırıyor. Yaklaşık 8 milyon müşteriye hizmet veren banka, yeni uygulamalarla bu sayıyı artırmayı planlıyor. Geçtiğimiz yılsonunda şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan N Kolay Ankara’yı devralan, ardından N Kolay Bono ürününü piyasaya sunan Aktif Bank, şimdi de iki yeni hizmetini uygulamaya alıyor: Passolig uygulamasından QR ile para gönderip alma ve işyerlerine QR ödeme alma. Aktif Bank Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Betügül Toker, piyasaya sunacakları bu iki ürünün hem işyerlerinin hem de mobil kullanıcıların birçok ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte olduğunu söylüyor.

Aktif Bank olarak banka gibi davranmaktan öte bankacılık ürünlerini bir fintech çatısı altında verme stratejileri olduğunu ifade eden Toker, “Birçok finansal ihtiyacı tek bir platformdan sunmaya çalışıyoruz. Bunları şubesiz yapıyoruz” diyor.

Passolig kartı bulunan yaklaşık 4.5 milyon kişi bulunduğunun bunun 3.5 milyonunun Passolig uygulamasını kullandığını belirten Toker, “Bu kişilere farklı bir deneyim yaşatmak istiyoruz. QR ile para gönderip alma özelliğini devreye aldık” diyor. Toker şöyle devam ediyor: “Passolig uygulamasının içine N Kolay öde ve para gönder fonksiyonu koyduk. Para göndermek istediğiniz kişinin QR’ını alarak işlem yapabiliyorsunuz. N Kolay Öde ile ise parası olmayan kişilere 15 gün boyunca faiz işletmeden 100-500 TL arasında bir kredi kullandırıyoruz.” Toker, bu hizmetten yararlanabilmek için kredi kartı veya banka kartı sahibi olmanın yeterli olduğunu söylüyor. Ancak, N Kolay Öde ile kredi kullanacakların sistemden Aktif Bank müşterisi olabileceklerini belirtiyor. Bu hizmetlerle amaçlarının Passolig kart sahiplerinin mobil ortamda ihtiyaçlarını karşılayarak hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu söylüyor.

“Temassız ödeme Türkiye’de istenilen seviyelere ulaşmadı. QR kullanımı yaygınlaşacak mı?” sorusuna Toker şu yanıtı veriyor: “Şu anda POS cihazlarının yüzde 34-40’ı temassız. 50-90 TL’lik işlemler temassız yapılıyor. Üst sınır olması kullanım oranlarını yavaşlattı. QR’da limit yok. Bizim amiral gemimiz N Kolay markası. Örneğin, N Kolay Bono’yu sunduk. Amacımız bonoyu herkese ulaştırabilmekti. Mevduatla rekabet edilemeyen bir ortamda bankalar bono sunuyor. N Kolay uygulamasını yeni sunduk. 20 bin müşteriye ulaşmayı planlıyorduk. Şu anda yaklaşık 50 bin kişiye ulaştık. 20-25 bin müşteri de bono ürünlerini aldı. Toplam bono hacmimizin yüzde 20’sini bu ürün aldı. Dolayısıyla kullandıkça yaygınlaşır.”

Toker, işyerlerine yönelik QR çözümleriyle ilgili de şu bilgileri paylaşıyor: “Bir işletme POS almak ve komisyon ödemek durumunda. Biz tüm bunları ortadan kaldıralım dedik. Bunu e-ticaret sitelerine benzetelim istedik. İster sosyal medya platformlarından satış yapsın ister bir dükkanı olsun, işletmeler herhangi bir araca bağlı kalmaksızın N Kolay Öde platformundan kayıt yaparak QR kodunu oluşturuyor. POS cihazı yerine QR kodunu koyarak ödeme alabiliyor.”

“Tüm bu uygulamalar Aktif Bank’ı nereye taşıyacak” sorusuna Toker, “Dijital bankacılık yolunda ilk adımı atan banka olmak istiyoruz. Biz fiziksel noktalarla değil, dijital büyüyeceğiz. Fintech çatısı altında bankacılık hizmetleri veren en iyi finansal dükkan olmak istiyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…