Anasayfa Akıllı Veriler, Akıllı Analizler
17 Şubat 2020

Akıllı Veriler, Akıllı Analizler

Gelecekte var olmak isteyen büyük, küçük, özellikle kurumsal, global, devasa kurumların, şirketlerin en öncelikli işi, dijital dönüşüm. Verinin artması, hızlanması ve çeşitliliğinin fazlalaşması en önemli konu başlıkları. Oracle Türkiye ERPM ve HCM Kurumsal Iş Uygulamaları Ülke Direktörü Ayşegül Dedeoğlu, bu konuda Oracle’ın 2020 iş planlarında deneyim odaklı tek bir platform üzerinden servislerin ulaştırılması olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Dijital dönüşüm, teknolojiyi kullanma şeklini değiştirmek demek değildir. Iş yapma şeklini değiştirmekle beraber yönetim ve insan meselesidir de…

Oracle, dijital çağın iş yapma biçimine nasıl etki ettiğini, işin nasıl dijitalleştiğini özetleyen pek çok çalışma gerçekleştiriyor. Dijital dönüşümü başarıyla yapabilmek için, insan ve kurum kültüründeki değişime olan ihtiyacı “çevik” dönüşüm ile gerçekleştiriyor. Bunun farklı departmanlardan kabul görmesi ise en önemli konuları arasında. Departmanlar arasındaki iş yapış biçimine ivme kazandıran bu uygulamalar, akıllı veriler ve daha akıllı analizler sunarak çalışanların hızlı iş değeri yaratmasını sağlıyor. İşte Dedeoğlu’nun Oracle’ın son dönemde gündemine yerleştirdiği “dijital dönüşüm” ile ilgili Fortune ile paylaştığı önemli tespitleri…

Dijital dönüşüm ile neler gündeminizde?

Dijital dönüşüm, daha hızlı, verimli, düşük riskli ve yüksek marjlı otomatik sistemlere geçmek olarak kabul ediliyor. Biz de Oracle’ın İK, finans, yöneticiler ve çalışanlarının bir bütünü oluşturduğu Oracle SaaS çözümleri ile tekil platformda, önemli süreçleri yönetiyoruz. Amacımız, hem günlük hayatta yaşanan dijital deneyimleri dijital platformlarda yaşatmak hem de veriyi, istenildiği anda istenildiği yerde bu deneyimlerle ulaştırmak. Birbirinden kopuk süreç ve uygulamalardan tekil ve entegre sistemlere geçmek gerek. Bulut bilişim altyapılarının daha çok kullanılması gerek. Bu alanda eskiden basit uygulamalar yer alırken yavaş yavaş karmaşıklaşan, zenginleşen çözümlerin daha fazla öne çıktığını görüyoruz.

Oracle’ın dijital dönüşüm sürecini değerlendirecek olursanız sektörünüzdeki diğer şirketlerden farkınızı nasıl tanımlarsınız?

Oracle olarak eksiksiz bir portföye sahibiz. İş zekası ve analitik uygulamaların artık tüm kurumsal uygulamaların içine “gömülü” olarak gelmesi, günlük iş akışının ve yaşamın vazgeçilmez parçaları olmaları çalışmalarımızı ve bizi öncelikli kılıyor. Oracle bulut çözümü bu katmanı içinde barındırıyor, hiçbir yatırım ve kurulum yapmadan tüm bu gücü iş çözümleri kullanıcılarının hizmetine sunuyoruz. Oracle Bulut, sosyal, mobil, analitik, yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve Internet of Things (IoT) gibi modern teknolojilerle de inovasyonun önünü açıyor. En karmaşık bütçeleme süreçlerini yönetmek, finans ve iş kolları arasında doğru ve atik planları desteklemek üzere 200’den fazla gömülü hazır yapay zeka algoritmalarına sahibiz.

2020 ajandanızda neler var?

Oracle, müşterileri için, özel olarak geliştirilmiş, dünyanın en modern bulut altyapılarından birini sunuyor. Böylelikle müşterilerimiz, bir inovasyon aracı olarak teknolojiyi yönetmekten kullanmaya geçebiliyor. 2019’da alanında lider tedarik zinciri, insan kaynakları ve finans alanında özel bulut çözüm projelerimize başladık ve bunları hayata geçirdik. Oracle tüm dünyada olduğu gibi bulut projeleri ile Turkiye’de de büyümeye devam ediyor. Güzel başarı hikayelerimizi etkinliklerimizde ve sosyal medyada duyurmaya devam ediyor olacağız. Ayrıca bütünleşik dijital dönüşüm projelerinin sayısını da artırmayı hedefliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…