Anasayfa LIFESTYLE “Aida” için son üç gün
LIFESTYLE - 27 Ağustos 2014

“Aida” için son üç gün

21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 30 Ağustos Cumartesi akşamı başlıyor.

21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin açılışı 30 Ağustos Cumartesi akşamı saat: 21.00’da İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Aida” operası ile Aspendos Antik Tiyatro’sunda yapılacak.

Dünyanın birçok opera merkezinin repertuvarları içinde çok popüler bir standart opera eseri olarak birçok kez sahnelenelen “Aida” operası bu kez de Aytaç Manizade tarafından sahneleniyor. Eserin orkestra şefliğini Tulio Gagliardo bulunuyor. Dekor Çağda Çitkaya, kostüm Ayşegül Alev imzasını taşıyor. Koro şefi Hans Joachim Gallus, koreografi Uğur Seyrek ve ışık tasarım Müfit Özbek’e ait.
 
 
Amneris rolünde Elena Gabouri
Giuseppe Verdi tarafından bestelenen eserde ”Amneris” rolünde Fransız mezzo-soprano Elena Gabouri,  “Aida” rolünde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı soprano Evren Ekşioğlu,  “Radames” rolünde İspanyol tenor Enrique Ferrer, “Ramfis” rolünde kariyerini Amerika’da sürdüren bas Burak Bilgili, “Mısır Firavunu” rolünde bas Hasan Alptekin, “Amonasro”rolünde bariton Tamer Perker, “Haberci” rolünde tenor Serkan Taylan ve “Rahibe” rolünde soprano Filiz Güneş sahne alacaklar. Eser Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihi ve büyüleyici atmosferinde sergilenecek.
 
 Sahnelenecek olan eser, Etiyopyalı Prenses Aida ile Mısırlı genç savaşçı Ramades’in hüzünlü aşklarını anlatıyor. Opera; Habeş Prensesi Aida’nın kendi ülkesinde yakalanıp, bir köle olarak Mısır’a getirilmesini, Mısır ordusunun komutanı Radames’in Aida’ya olan aşkı ile Firavun’a olan sadakati arasında kalmasını, Firavun’un ihtiraslı kızı Amneris’in Radames’e olan karşılıksız aşkını ve Aida’nın ülkesini kurtarmak için yaşadığı çelişkiler çerçevesinde oluşuyor.
 

İlginizi Çekebilir

Global 500’de Koç Geleneği Bozmadı

Fortune’un (US) dünyanın en büyük 500 şirketini sıraladığı Global 500 bu yıl 29’uncu kez y…