Anasayfa LIFESTYLE Ağır depresyona ‘burun’dan tedavi
LIFESTYLE - 18 Şubat 2019

Ağır depresyona ‘burun’dan tedavi

Depresyon tedavisinde yıllar sonra yeni bir umut ışığı doğuyor.

ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın 17 uzmandan oluşan kurulu, etken maddesi ketamin olan ilacın depresyon tedavisi için onaylanmasını tavsiye etti; burun spreyi şeklindeki ilaç ketaminin aktif maddelerini püskürtüyor; ketamin 1980’ler ve 1990’larda gece kulüplerinde yaygın olan uyuşturucu bir maddeydi.

Johnson & Johnson’ın geliştirdiği ve etken maddesi ketamin olan Esketamine adlı ilaç ağır depresyonu olan ve intiharı düşünen kişileri hedef alıyor. FDA’nın oybirliğiyle tavsiye ettiği ilacın yararlarının risklerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

ABD’de son yıllarda bir dizi klinik, elektroşok tedavisine benzer şekilde depresyon için damar içi ketamin uygulaması gerçekleştiriyor. Bu tedavi programları günler ya da haftalarca sürebiliyor ve daha sonra da aylarca koruma/izleme ziyaretleri olabiliyor. Ortalama maliyeti 3,000 dolar olan bu tedaviler, henüz resmi bir onay olmadığı için sağlık sigortası kapsamında değil. Ketaminin depresyon ilacı olarak etkililiği tam olarak araştırılmış değil; ilacı uygulayanlar genellikle hızlı ama her zaman da kalıcı olamayan bir rahatlamadan söz ediyorlar. Esketamine FDA tarafından onaylanıp piyasaya çıkarsa pek çok sigorta şirketinin kapsamına girebilecek (The New York Times/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Gazprom, Yunanistan ile 2030’a Kadar Kontrat İmzaladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un Yunan Mytilineos Şirketler Grubu ile Yunanistan’a 2030’a kad…