Anasayfa Fortune Terimler Sözlüğü Açığa Satış İşlemi Nedir?
Fortune Terimler Sözlüğü - 17 Eylül 2019

Açığa Satış İşlemi Nedir?

Borsada açığa satış, elinizde bulunmayan yani sahip olmadığınız enstrümanların satılması yönünde talimat verilen bir işlem türüdür.

Bir yatırım aracının değeri düşerken elde edilen karla çok kazançlı bir işlem türüne dönüşebilen açığa satış işlemi öte yandan fazlasıyla riskli bir hale de dönüşebilir. Açığa satış yapılacak zaman iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu işlem ise borsa bilgisi ve deneyimi gerektirir. Borsada fiyatlanmanın hangi yönde olacağını tahmin edebilmek işlem üzerindeki riskleri de büyük ölçüde aza indirgemenize yardımcı olacaktır. Eğer fiyat hareketlerini önemli ölçüde tahmin edebiliyorsanız açığa satış işlemi yatırımcılar için kazanlı bir yöntem haline dönüşür.

Finance chart. Stock graph market. Growth business blue vector background. Bond data online bank.

Enstürümanın değeri düşerken dahi kar elde etmenizi sağlayan açığa satış işlemi yatırımcılar arasında  oldukça popüler bir işlem yöntemidir.

Açığa satış  yapabilmeniz için aracı kurumunuzun bu belgeye sahip olması gereklidir. Eğer kurumunuz “açığa satış işlemini yaptırabilir belgesi”ne sahip değilse bu yöntemi kullanamazsınız.

Borsa İstanbul SPK’nin mevzuatlarına bağlı yasal piyasadır ve bu nedenle açığa satış işlemi yapabilmeniz için aracı kurumunuzla açığa satış sözleşmenizi yapmanız gereklidir. Bu sözleşmeyle beraber borsada açığa satış işlemi gerçekleştirebilir ve bu işlemlerden kar elde edebilirsiniz.

Borsa İstanbul’un günlük fiyat veri bülteninde açığa satış işlemi yapabileceğiniz ürünlerin fiyat seviyeleri, miktarı ve sözleşmenin adedi günlük olarak belirtilir. Buna göre fiyatlarının düşeceğini öngördüğünüz sermaye araçları üzerinde bu işlemi kullanarak, negatif durumu pozitif duruma çevirerek kar elde edebilirsiniz.

Borsada açığa satış işleminin amacı hisse kağıdının düşüceğini ön görmenizdir. Açığa satış işleminden kazanılan gelirle eğer kağıdın tekrar yükseleceği tahmin ediliyorsa düşük fiyattan almak her karınızı ikiye katlamaya yardımcı olabilir. Temel olarak amaç yüksek fiyattan sattığınız kâğıdı düşük fiyattan alarak 2 kat kar elde etme amacıdır.

Açığa alış nedir ?

Açığa satış işleminin tam tersi de açığa alım işlemidir. Açığa alım işlemi açığa satış işleminin tam zıt yönlü işlem görmesidir. Düşük fiyatlı bir enstrümanın değerleneceği ön görülerek alış emri verilmesidir. Para kazanma yöntemleri aynı olsa da işlemler birbirinin tam tersidir.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…