Anasayfa ABD’nin Reel Borcu GSYİH’nin Yüzde 2,000’i Olabilir
10 Eylül 2019

ABD’nin Reel Borcu GSYİH’nin Yüzde 2,000’i Olabilir

Yapılan bir analize göre, ABD devletinin her tür yükümlülükten kaynaklanan toplam borçları GSYİH’nin yüzde 2,000’ine denk düşüyor.

AB Bernstein’ın yaptığı hesaplama, federal borçların da 22,5 trilyon dolara çıktığı göz önüne alındığında alarm zillerinin çalmasına yol açtı.

Analistler,  resesyon vurmadan önce ABD’nin konuyu ele alması gerektiğini kaydediyorlar.

22, 5 trilyon dolar tutarındaki borç GSYİH’nin yaklaşık yüzde 106’sına denk düşüyor. Eyalet yönetimleri arasındaki ödemeler hariç tutulduğunda, kamunun elindeki borç 16,7 trilyon dolara çıkıyor. Bu da GSYİH’nin yüzde 78’i.

ABD Kongre Bütçe Ofisi’ne göre, ekonomik yük 2028 yılında muhtemelen GSYİH’nin yüzde 105’ine çıkacak.

Kongredeki Sorumlu Federal Bütçe Komitesi başkanı Maya MacGuineas, “global düzeyde hemen hemen her tür konuda çözüm için çok fazla borçlanmaya dayanmaya başladık. Bununla ilgili siyasi özürler de kabul edilemez” diyor. “Ekonomide belki de on yıllarca olumsuz etkilere yol açacak büyük bir borç deliği oluşturduk.”

AB Berstein hesaplamalarında çeşitli kaynaklardan aldığı borç miktarını şu şekilde GSYİH’yle karşılaştırıyor.

  • Federal, eyalet ve yerel hükümetlerin birleşik borcu GSYİH’nin yüzde 100’ü.
  • Hane ve şirket borçları yüzde 150.
  • Finansal borçlar yüzde 450. Bunlar en kötü senaryo gerçekleştiği takdirde realize edilemeyecek olan, büyük bir bölümünün türev enstrümanlardan oluştuğu yüksek riskli borçlar.
  • Sosyal sigorta programlarındaki krediler yüzde 27
  • Mevcut sosyal sigorta programlarının tüm vaatleri yüzde 484
  • Bilgisayar hesaplamalarında kullanılan geleneksel 75 yıl yerine sosyal programlarda “sınırsız süreli” yükümlülükler yüzde 633.

Tüm bu hesaplamalar da borç yükünü yüzde 2,000’e ulaştırıyor.

Moody’s Yatırımcılar Servisi de kısa süre önce yaptığı açıklamada, kredi derecesi çöp olan şirketlerin zaten şimdiden önemli bir sayıya ulaştığına, bunların daha da şişmesi halinde “batık riskinin önemli ölçüde artacağı”na dikkat çekti. (Kaynak: cnbc.com/Çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Johnson Seçimden Zaferle Çıktı

İstifalar ve ihraçlar ile parlamentodaki sandalye sayısı ciddi oranda düşen İngiltere Başb…