Anasayfa ABD’de resesyon ihtimali 2 yılın zirvesinde
9 Ekim 2015

ABD’de resesyon ihtimali 2 yılın zirvesinde

ABD’nin resesyona girme ihtimali Ekim 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Fed faiz artırımını erteledi, küresel hisse senedi piyasalarında çalkantı yaşandı ve şimdi de ABD’nin gerileme dönemine gireceği beklentileri arttı.

Bloomberg’in 2-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlere göre dünyanın en büyük ekonomisinin önümüzdeki 12 ayda resesyona girme olasılığı yüzde 15’e yükseldi. Ekonomistlerin tahminlerinin medyanı üst üste 13 aydır yüzde 10’da sabit kalmıştı.

Çin ile ilgili endişeler ve bu durumun diğer ekonomilere yayılma potansiyeli, ekonomistlerin 3. çeyrek dönem büyüme tahminlerini Temmuz’daki yüzde 3 seviyesinden yüzde 2’ye düşürmesine neden oldu. Çin, Fed yetkililerini de endişeye düşürdü. Yetkililer, Çin’in ekonomik büyüme ve enflasyon görünümüne bir risk teşkil ettiğini belirterek geçtiğimiz faiz artırımına gitmekten kaçındı.

Fed’in 16-17 Eylül toplantı tutanaklarında, “ABD ekonomisine ilişkin veriler genel olarak beklentileri karşılasa da yurtiçi finansal koşullar küresel ekonomik büyüme ile ilgili Çin merkezli endişelerle ılımlı bir şekilde daralma gösterdi. Çin’e ilişkin kaygılar, finansal piyasa volatilitesini artırdı ve risk duyarlılığında kötüleşmeyi teşvik etti” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir

Yıldız Teknopark, Yapay Zeka Destekli Yazılımlarla Öne Çıkıyor

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren Yıldız Kuluçka firması Ayvos’un geliştirdiği y…