Anasayfa ABD Piyasalarında “Lehman Benzeri” Kriz Beklentisi
27 Ağustos 2019

ABD Piyasalarında “Lehman Benzeri” Kriz Beklentisi

Borsalarda geçen yıl Aralık ayının Büyük Buhran’dan beri en sert düşüş ve satışlara tanık olduğunu hatırlıyor musunuz? Japon yatırım danışmanlık kuruluşu Nomura’nın analistlerine göre, yakın zamanda bundan çok daha kötüsüne hazır olun.

Analist Masanari Takada dün müşterilerine gönderdiği notta, “ABD borsaları bu yıl şimdiye kadarki en büyük sınavla karşı karşıya” dedi.

Wall Street’in en kötümser analisti olarak bilinen Takada’nın görüşü, finans piyasalarıyla ilgili hissiyatın mevcut döngünün en alt seviyesine yaklaştığını gösteren hedge fonlardan ve diğer piyasa aktörlerinden gelen verilere ve makro göstergelere dayanıyor.

Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008 yılında Dow yüzde 33’ün üzeri bir kayba uğramıştı. Bu çöküş mali krize ve ardından büyük bir ekonomik buhrana yol açmıştı.

Takada son iki haftadır piyasa performansının 2008 yılıyla benzerlik taşıdığını söylüyor. Commodity Trading Advisors gibi teknik yatırımcıların uzun vadeli pozisyonlarını azaltmaya başladıklarına da dikkat çekiyor.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama 14 Ağustos’ta yılın en kötü gününü yaşadı; 10 yıllık tahvillerin getirisi iki yıllık bonoların getirisinin altına düştü; bono piyasalarında bu tür bir tablo genellikle resesyon habercisidir. Ticaret savaşları yüzünden uzun vadeli getiriler gerilediğinden eğri gittikçe derinleşiyor.

Öte yandan, Çin’in Cuma günü ABD ürünlerine misilleme olarak yeni vergiler getirmesi üzerine de borsalar ciddi bir sarsıntı yaşadı. Ağustos ayı borsalar için volatil bir ay olurken S&P 500 şimdiye kadar yüzde 3,5 oranında değer kaybetti. (KAYNAK: cnbc.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Morgan Stanley’den 13 Milyar Dolarlık Satın Alma

Morgan Stanley online brokerlik kuruluşu E-Trade’i 13 milyar dolara satın alıyor; bu anlaş…