Anasayfa ABD İş Dünyasından “İmdat” Sesleri
2 Ağustos 2019

ABD İş Dünyasından “İmdat” Sesleri

Close up of american flag with copy space

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne 1 Eylül itibariyle yüzde 10 oranında yeni gümrük vergisi uygulama kararı özellikle Amerikan bilgisayar endüstrisini topyekün kötü etkiliyor.

Bu savaştan en büyük zararı ise çip üreticileri görüyor. Intel, Qualcomm ve Advanced Micro Devices (AMD) Çin’le olan ticari gerilimin ve Huawei’ye yönelik satış yasaklarının kârlarını olumsuz etkilemeye başladığına dikkat çektiler.

Intel CEO’su Bob Swan, gümrük vergileri ve ticari belirsizliklerin müşteri tedarik zincirlerinde endişe yaratmaya başladığını kaydetti.

ABD’de şirketler Beyaz Saray’ın ticaret savaşını çözmesini istiyor. Ancak Trump Çin’le olan gerilimi azaltmak bir yana yeni gümrük vergileriyle çıtayı daha da yükseltti. Yüzde 10’luk ek gümrük vergileri laptop’ları, akıllı telefonları ve diğer teknolojiyi kapsadığından özellikle çip üreticilerine ciddi bir darbe indirmesi bekleniyor.

Qualcomm haziranda sona eren mali çeyrek için 4,9 milyar dolarlık satış geliri bildirdi. Bu rakam yıllık bazda yüzde 13’lük bir düşüşe denk geliyor. Şirket yetkilileri, Çin dışında satılan cep telefonları için Qualcomm çiplerinin başlıca müşterisi olan Huawei’nin ihracat yasağına karşı iş stratejisini değiştirmesinin bu düşüşte etkili olduğunu kaydetti. Qualcomm ayrıca yıllık çip sevkiyatı için 140 milyon dolar ila 160 milyon dolar arasında değişen bir projeksiyonda bulundu. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 31 ila yüzde 40 arasında bir düşüşe denk geliyor.

Öte yandan, gümrük vergilerinin Trump’ın bir numaralı hedefi olan Huawei’yi de uzun vadede olumsuz etkileyebileceği kaydediliyor.

Bank of America analisti Tal Liani, Huawei’ye yönelik ihracat yasağının potansiyel etkisinin büyük bir bölümünün henüz ortaya çıkmadığını kaydetti. Huawei yasağı öngördüğünden ABD’li tedarikçilerden önemli oranda satın almayla ciddi bir stok oluşturdu. Liani “Huawei büyük miktarda bir komponent envanteri oluşturdu, bundan dolayı da yasağın şimdiye kadar önemli bir etkisini görmedik. Ancak bu geçici bir durum” diyor.

“Gümrük vergileri ABD ekonomisinin boğazına dayanan bıçak”

Öte yandan, mevcut tabloyu değerlendiren iş dünyası analistleri ABD Başkanı Trump’ın Çin’e yönelik son salvosunun Pekin’den çok Amerikan ekonomisine zarar vereceğine dikkat çekiyorlar.

Orient Capital Research’ten Andrew Collier Trump’ın son gümrük vergisi hamlesini Çin’den ziyade ABD ekonomisinin “boğazına dayanan bıçak” olarak değerlendirdi.

Collier’yle hemfikir olan başkaları da var. AIA Investment Management’tan varlık yönetimi sorumlusu Corrine Png Trump’ın hamlesini “ters tepecek silah”a benzetti.

Png’ye göre bu yüzde 10’luk ilave vergi Çin’den çok Amerikalı tüketicilere zarar veriyor.

Citi analistleri de yatırımcılara gönderdikleri notta, bu gümrük vergilerinin yürürlüğe girmesi halinde ABD’deki enflasyonu olumsuz etkileyeceği ve büyük bir bölümünün Çin’de üretim ya da Çin’e ihracat yaptığı Amerikan çok uluslu şirketlerin kârlılığını da aşağıya çekeceği uyarısında bulundular. (KAYNAKLAR: cnbc.com ve cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

Sigortacılıkta Dev Satın Alma

Avrupa’nın en büyük hayat sigortası fonlarının sahibi olan Phoenix Group, Swiss Re’nin İng…