Anasayfa DÜNYA ABD İran petrolüne muafiyeti uzatmayacağını belirtti
DÜNYA - 22 Nisan 2019

ABD İran petrolüne muafiyeti uzatmayacağını belirtti

ABD İran’dan petrol alımı konusunda yaptırım muafiyeti tanınan ülkelere belirtilen son gün olan 2 Mayıs’ın uzatılmayacağını duyurdu

ABD İran’dan petrol alımı için bazı ülkelere getirilen muafiyetin uzatılmayacağını belirtti

Bloomberg’in konuya yakın dört kaynağa dayandırdığı habere göre, Trump yönetimi  ABD yaptırımlarına tabi tutulmaksızın İran’dan petrol alımına muafiyet getirilen bazı ülkeler için belirtilen 2 Mayıs tarihinin uzatılmayacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo’nun Pazartesi günü sabah Washington’da Yunanistan, Çin, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’yi içeren ve  son günü 2 Mayıs olarak belirtilen muafiyet kararına yönelik açıklama yapacağı duyuruldu.

İki kaynağa göre, Trump yönetimi, piyasada İran petrolünün eksikliğini gidermeye yönelik Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirikleri’ni de içeren diğer tedarikçilerin taahhütlerini de duyuracak.

Muafiyetlerin yenilenmeme kararı, bunların sürdürülmesi durumunda ABD’nin İran’a karşı sert olma yolundaki taahhüdünün bir anlamı olmayacağını savunan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve destekçilerinin bir zaferi olarak değerlendiriliyor. Pompeo ve ekibi ise bu konuda daha temkinliydi, ancak onlar da piyasanın İran üzerindeki baskıyı karşılamaya yetecek denli arza sahip olduğu yolundaki görüşlerini korumaktalar.

Demokrasiyi Savunma Vakfı Başkanı ve İran’a ek yatırımların destekleyicisi Mark Dubowitz, “İran’a maksimum baskı, ABD yönetimi İran’ın petrol ihracatını tamamen durdurmadan maksimalist olamazdı,” dedi ve “Bu karar ile, İran’ın ekonomisi ağır baskı altında kalcak, zira ülkenin konvertibl para cinsinden kazançları kuruyacak ve Döviz rezervleri azalacak” şeklinde görüş bildirdi.

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …