Anasayfa ABD endüstrisinde yılın birleşmesi
10 Haziran 2019

ABD endüstrisinde yılın birleşmesi

ABD uzay havacılık ve savunmanın iki dev ismi United Technologies ve Raytheon uzay havacılık ve savunmada bir dev oluşturmak üzere birleşiyorlar. Söz konusu anlaşma 2019 yılının en büyük şirket birleşmelerinden biri olacak.

Birleşme sonucu ortaya çıkacak olan şirket yıllık yaklaşık 74 milyar dolarlık bir satış gelirine sahip olacak. UTC ve Raytheon’un toplam piyasa değeri halen 166 milyar dolar civarında. Bu rakamın aslan payı UTC’ye ait. Anlaşma uyarınca United Technologies’in hissedarları birleşik şirketin yüzde 57’sini elinde bulunduracak.

UTC uçak motorlarından asansöre kadar geniş bir yelpazede üretim yapan bir sanayi devi. Motor üreticisi Pratt & Whitney’e ve aynı zamanda Collins Aerospace’e sahip. Savunma endüstrisinin köklü şirketi Raytheon ise füze savunma sistemleri ve siber güvenlik çözümleri üretiyor. Her iki şirket Airbus ve Boeing’in tedarikçileri.

Birleşik şirketin adı Raytheon Technologies olacak. Birleşme sonrası iki şirketten yapılan ortak açıklamada, yeni yapının daha güçlü bir ARGE ve teknolojiyle ABD ve müttefiklerine inovatif ve maliyet tasarruflu çözümler sunmayı hedeflediği kaydedildi. (cnnmoney.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…