Anasayfa TÜRKİYE ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü
TÜRKİYE - 25 Kasım 2014

ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü

Açıklanan verilere göre, ABD'de ekonomi bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 3.9 büyüdü.

ABD’de ekonomi bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 3,9 büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün güncellediği büyüme verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 arttı. Bakanlık tarafından daha önce açıklanan büyüme oranı yüzde 3,5 iken, beklentiler yüzde 3,3 seviyesindeydi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde de yüzde 4,6 büyüyen ABD ekonomisi, böylece 2003 yılından bu yana en iyi 6 aylık performansı gösterdi.

GSMH’nin yukarı yönlü revize edilmesinde kişisel tüketim harcamaları ve stok yatırımlarının önceki tahminlerin üzerinde artması etkili oldu. Güncellemeye göre, kişisel tüketim harcamalarındaki artış yüzde 1,8’den yüzde 2,2’ye yükseltildi. Bu arada, ihracata yönelik artış yüzde 7,9’dan yüzde 4,9’a çekilirken, savunma harcamalarının yüzde 16 artarak son 5 yılın en yüksek seviyesine çıkması dikkati çekti. 

Veriler, ayrıca GSYH fiyat endeksinin yıllık yüzde 1,4 ile beklentinin hafif üzerinde arttığını ortaya koydu. 

Ekonomistler, üçüncü çeyrekte beklentileri aşan veriyi, ABD’nin yavaşlayan küresel ekonomiye karşın istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdürdüğü şeklinde yorumlarken, düşen petrol fiyatlarının tüketici harcamalarını artırarak ekonomiyi olumlu etkileyemeye devam edeceği öngörüsünde bulunuyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri de ekim ayı toplantısında ekonomideki ölçülü büyümenin sürdüğü ve işgücü piyasasının güçlü istihdam artışıyla iyileştiği vurgulamıştı. Büyüme verisi, Fed’in faiz artırımı zamanlaması açısından büyük önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir

İndeks Bilgisayar, Hem Ürün Gamını Hem İş Modelini Değiştiriyor

İndeks Bilgisayar, Fortune 500 Türkiye listesinin gediklilerinden. İndeks Bilgisayar Genel…