Anasayfa DÜNYA Ticaret savaşı çok kutuplu dünyaya geçiş sancısı
DÜNYA - 14 Mayıs 2019

Ticaret savaşı çok kutuplu dünyaya geçiş sancısı

ABD-Çin ticaret savaşı karşılıklı misillemelerle alevlenirken, JP Morgan yetkililerine göre, “çok kutuplu bir dünyaya yöneldiğimiz bugünlerde, bu ticaret sürtüşmeleri yalnızca bir başlangıç.”

JP Morgan’dan analist James Sullivan’a göre, ülkeler arasındaki ilişkiler gelecek yıllarda başka yönlere kayarken, ticaret de gündemdeki sıcak yerini koruyacak.

ABD ila Çin arasındaki ticaret mücadelesi, ABD Başkanı Trump’ın yeni gümrük vergileri uygulayacağını açıklaması ve buna karşılık Çin’in de hareket geçmesiyle yeniden alevlendi. Bu sürtüşme piyasalara da şok dalgaları gönderdi.

Analist Sullivan’a göre, çok kutuplu bir dünyaya yöneldiğimiz bugünlerde yatırımcıların bu tabloyu “yeni normal” olarak kabul etmeleri gerekiyor.

Sullivan sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu ticaret görüşmeleri aslında, ülkeler ve ekonomiler dünyadaki yerlerini yeniden belirlerken gelecek 10-20 yıl boyunca piyasaları etkileyecek olan gelişmelerin yansıması; Çin’in yükselmesi ve çok kutuplu bir dünyanın ortaya çıkmasıyla küresel yapıyı yeniden nasıl düzenleyeceğimizin sancıları.” (cnbc.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Çevreye ve Ekonomiye Pozitif Etki

Yapraklar gibi organik atıklardan sürdürülebilir üretim yöntemleriyle ileri-dönüştürülmüş …