Anasayfa ABD Başkanı Barack Obama’nın bayıldığı Apple videosu
13 Temmuz 2014

ABD Başkanı Barack Obama’nın bayıldığı Apple videosu

Eski CEO Steve Jobs’un aksine Tim Cook ABD Başkanı Obama’yı kırmadı ve Apple ABD’de cihaz üretimine hız verdi.

ABD’de yeteri kadar istihdam yaratmamakla eleştirilen Apple, Başkan Obama’nın girişimlerinin ardından ABD’de yarattığı istihdamla ilgili tanıtım atağına başladı. Şirket geçen hafta yaptığı bir açıklamayla 7 bin ABD’li şirketten toplam 3 milyar dolarlık alım yaptığını ve onbinlerce kişiye iş yarattığını duyurdu.

Yurtdışında üretim yaptıran Amerikan şirketlerine yerli yan sanayi kullanma çağrısı yapan Obama geçen hafta Cuma günü 26 şirketin yöneticilerini Beyaz Saray’a çağırmış, çok önem verdiği kamu-özel sektör işbirliği girişiminin ilk meyvelerini kutlamıştı.

Apple da Beyaz Saray’a davetli olan firmalar arasındaydı. Şirket Obama’nın çok önem verdiği bir projeyi hayata geçirerek Chicago banliyösündeki küçük bir alüminyum parça üreticisiyle işbirliği yapmıştı. Metal Impact adlı bu küçük şirket MacPro’nun silindirik kutusun üretiyor. Bu küçük fabrikada işlerin büyük bölümü robotlar tarafından yapılıyor. Bu nedenle yaratılan iş sayısı sadece 18. Ancak projenin sembolik önemi çok büyük. Steve Jobs, 2011’de “IPhone’ları ABD’de üretin” çağrısı yapan Obama’ya “Bu alandaki üretimin ve istihdamın ABD’ye geri dönmesi mümkün değil” cevabını vermişti. Demek ki Apple’ın şu andaki CEO’su Tim Cook biraz farklı düşünüyor.

Görüntüleri izlemek için tıklayın

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …