Anasayfa Güncel Haberler “ABD Askerleri Çekilmeye Başladı”
Güncel Haberler - 7 Ekim 2019

“ABD Askerleri Çekilmeye Başladı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yapılması beklenen operasyon öncesi ABD askerlerinin bölgeden çekilmeye başladığını açıkladı. Erdoğan, “Başkan Trump daha önce çekilme talimatını vermişti ama biraz gecikti. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ demiştik. Kararlılığımız devam ediyor” diye konuştu.

ABD, Türkiye’nin ‘Suriye’nin kuzeyine operasyon başlatacağını’ duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı.

Sırbistan ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Fırat’ın doğusuna olası askeri harekata ilişkin ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı.

Erdoğan, “Bu konuyla ilgili olarak akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkan’ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Ve şu anda buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyorlar. Bu zaten yeni bir şey değil. Sayın Başkan Trump bu konuyla ilgili talimatını vermişti ve çekilmeyi emretmişti, fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye rağmen gerek Amerikalı heyet gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep yaptılar. Görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Hep söylediğimiz bir söz vardı, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ demiştik, kararlılığımız devam ediyor. Terör örgütlerinin tehditlerini kabul etmemiz asla beklenemez.” dedi.

Kaynak: sputniknews

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…