Anasayfa TÜRKİYE AB heyeti vize muafiyeti görüşmeleri için geliyor
TÜRKİYE - 30 Mayıs 2018

AB heyeti vize muafiyeti görüşmeleri için geliyor

AB ile Türkiye arasındaki vize muafiyeti görüşmeleri kapsamında Ankara’ya gelecek heyetin,Türk yetkililerle teknik görüşmeler yapacağı bildirildi.

Vize muafiyetini görüşecek AB heyeti, perşembe ve cuma günü Ankara’da  temaslarda bulunacak. Heyet, Türkiye’nin şubat ayında vize muafiyetine ilişkin  sunduğu belge üzerindeki incelemelerinin ardından iki gün boyunca AB Bakanlığı,  Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle toplantılar yapacak. Bu  görüşmelerin teknik konular üzerindeki toplantılar şeklinde geçeceği öğrenildi.
 
Üst düzey bir AB yetkilisi, AB Komisyonu Göç ve İç İşleri Genel Müdür  Yardımcısı Simon Mordue başkanlığındaki heyetin, Ankara’daki görüşmelerinde Türk  tarafının sunduğu belgedeki bazı konuların nasıl ileri taşınabileceği hakkında  görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.
 
Türk tarafı, şubat ayında vize serbestisine ilişkin çalışma belgesini  AB’ye teslim etmişti. Türkiye, muafiyet için 72 kriterin yerine getirildiğini  belirtiyor, AB tarafı ise bunlardan 65’inin gerçekleştiğini savunuyordu.
 
AB yetkilisi, üzerinde anlaşma bulunmayan konuların bazılarının  çözülmesinin daha kolay olacağını, bunlardan birinin biyometrik pasaportların  kullanımı olduğunu belirtti.
 
AB yetkilileri, çözümü daha zor konuların terörle mücadele ve kişisel  verilerin korunması olduğunu ve bunlar için yasa değişikliği gerektiğini dile  getiriyor.
 
AB tarafı, Türkiye ile vize serbestisi sürecinin iki aşamalı olduğunu  ifade ediyor. Bunlardan ilki teknik süreç. AB Komisyonu, iki tarafın üzerinde  anlaştığı 72 kriterin hepsinin tamamlanması istiyor.
 
Teknik sürecin ardından AB Komisyonunun, üye ülkelere bir raporla  kriterlerin yerine getirildiğini bildirmesi ve vize muafiyetinin uygulanmasını  önermesi gerekiyor. Bunun ardından üye ülkelerin iç işleri ve adalet  bakanlarından oluşan konseyin vize muafiyeti için uzlaşıya varması isteniyor.  Bunun ardından konu Avrupa Parlamentosuna gidiyor ve burada da belgenin  onaylanması gerekiyor.
 
Avrupa Parlamentosu için Mayıs 2019’da seçimler yapılacak. Türkiye,  vize muafiyetine ilişkin oylamanın parlamento seçimleri sonrasına kalmamasını ve  hızlı bir süreç işletilmesini bekliyor.
 
Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve  Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da imzalanmıştı. Varılan  uzlaşı, Türk vatandaşlarının Schengen alanına vizesiz seyahatlerinin Türkiye-AB  Geri Kabul Anlaşması’nın 1 Ekim 2017 itibarıyla tüm hükümleriyle uygulanmasının  ardından 2018 yılı içerisinde sağlanmasıydı.
 
Vize serbestisi, biyometrik pasaportu olan Türk vatandaşlarının  Schengen bölgesine 180 gün içinde üç aylık vizesiz giriş imkanı öngörüyordu.

İlginizi Çekebilir

Görsel Sanatın Duayeni Herrera, 105 Yaşında

1915 yılında Küba’nın başkenti Havana’da doğan görsel sanatçı Carmen Herrrera dün 105 yaşı…