Anasayfa 60 Milyon Avrupalı İşsiz Kalabilir
21 Nisan 2020

60 Milyon Avrupalı İşsiz Kalabilir

McKinsey araştırma kuruluşuna göre, AB ve İngiltere’de salgın nedeniyle 60 milyon kişilik bir işsizler ordusu oluşabilir.

McKinsey yeni yayımladığı raporda, halihazırda yüzde 6 civarındaki AB işsizlik oranının yüzde 11’in üzerine çıkabileceğine ve hastalığın hemen kontrol altına alınamaması halinde yıllarca yüksek düzeyde seyredebileceğine dikkat çekti.

Araştırma kuruluşu, AB ve İngiltere’de her dört işten birinin ücret kesintisi, geçişi işten çıkarma ya da daimi işsizlik olasılığıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Muhasebeci ve mimar gibi başkalarıyla yakın temas gerektirmeyen mesleklerin yanı sıra polis gibi temel hizmetler sunan meslekler düşük risk grubunda kabul ediliyor.

55 milyon kişi ise perakende kasiyeri, aşçı, inşaat işçisi, otel personeli ve aktörlük gibi yüksek riskli mesleklerde istihdam edilmiş bulunuyor. Riskli sayılan işlerde çalışanların yaklaşık yüzde 80’i üniversite mezunu değil; küçük işletmelerde çalışanlar özellikle risk altında.

Avrupa’nın virüsü üç ay içinde kontrol altına alamaması ve sosyal izolasyonu yaz boyunca da sürdürmek zorunda kalması halinde AB işsizlik oranı 2021 yılında yüzde 11,2’lik pik bir orana varacak ve 2024 yılına kadar da tam bir toparlanma mümkün olmayacak.

McKinsey istihdamın korunması için iş dünyası ve hükümetlerin çok hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtiyor. Şirketlerin maliyetleri kesmeleri, mümkünse uzaktan çalışma modelini uygulamaları tavsiye ediliyor. Ayrıca hükümetlere kredi teminatı, vergi muafiyeti ve çalışanlara ücret garantisi gibi zaten şimdi de kıtada yürürlükte olan kolaylıklar sağlamaları çağrısında bulunuluyor.

Dünya 1930’lardan beri bu kadar kötü bir resesyon görmedi. Toparlanma ise belirsizliğini koruyor.

ABD’de salgının başlamasından beri yaklaşık 22 milyon kişi işsiz kaldı. Bu da istihdamın yaklaşık yüzde 13,5’ine denk geliyor. (Kaynak: cnnmoney.com)

İlginizi Çekebilir

TikTok ve Oracle İşbirliğine Çin’den Yeşil Işık

Bloomberg’in haberine göre TikTok’un sahibi ByteDance Ltd.’ye Oracle Cor…