Anasayfa Güncel Haberler 5G maliyetleriyle şaşırtıyor
Güncel Haberler - 17 Haziran 2019

5G maliyetleriyle şaşırtıyor

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Türkiye’de 5G olarak adlandırılan yeni nesil telsiz iletişim teknolojisine geçilmesinin maliyetinin önceki teknolojilere nazaran daha düşük maliyetli olmasını beklediğini söyledi.

Doany Reuters ile Perşembe günü Londra’da yaptığı görüşmede, en erken 2020 yılında yapılması beklenen 5G ihalesi hakkında, “Şu an 4.5G lisans anlaşmamız aslında belirli bir teknolojiye bağımlı değil. Tüm işletmecilerin ihtiyacı olan maliyet etkin şekilde devreye alabileceğimiz bir miktar frekans” dedi. Türkiye’de tüm işletmecilerin şu anda kullandığı, 4.5G olarak da adlandırılan telsiz iletişim teknolojisinin kullandığı frekansların bir kısmı 5G teknolojisi tarafından da kullanılıyor. Ancak 5G teknolojisinin tüm olanaklarıyla kullanılması için yeni frekans alanlarının Telekom şirketlerine açılması gerekiyor. Frekanslar genelde ihale yöntemiyle dağıtıldığını belirtti.

Doany, hükümetin bir önceki teknolojinin frekans hakları için Telekom şirketlerinden gereğinden fazla ücret aldığını ifade ederek, “(5G) için ihtiyacımız olan ise çeşitli alanlarda bir miktar daha frekans. Bunun için de pek fazla ödeme yapmamız gerekeceğini sanmıyorum” dedi. Kaynak: Reuters

İlginizi Çekebilir

Ekonomistler, Faiz İndiriminin Devam Edeceğini Düşünüyor

Ekonomistler, Para Politikası Kurulu’nun perşembe günkü toplantısında politika faizi…