Anasayfa Güncel Haberler Assange’ye 17 yeni suçlama
Güncel Haberler - 24 Mayıs 2019

Assange’ye 17 yeni suçlama

Geçen ay Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkarılarak tutuklanan 47 yaşındaki Julian Assange’a ABD Adalet Bakanlığı tarafından 17 yeni suçlama yöneltildi. “Casusluk Yasası”na dayandırılan yeni suçlamalar arasında eski askeri istihbarat analisti Chelsea Manning ile birlikte gizli belgeleri çalmak ve belgelerde ismi geçen çok gizli kaynakların ismini yayınlamak da yer alıyor.

Assange’a yöneltilen suçlamalarda Assange’ın, “Manning’in sızdırdığı belgeleri alan bir yayıncı olduğu ve bunun ABD Anayasası’nda garanti altına alınan basın özgürlüğü kapsamına girdiği” yönündeki savunması ise reddediliyor. 

Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği yeni iddianamede Assange, Manning ile aktif olarak yüzbinlerce gizli dokümanı çalmak için komplo düzenlemekle suçlanıyor ve “bu bilgilerin ABD’ye zarar vermek ya da yabancı bir devlete fayda sağlamak üzere kullanıldığına inanıldığı” belirtiliyor.

Bakanlık, 2010 yılındaki belgelerde bulunan ABD’nin Afganistan, Suriye, Irak, İran ve Çin’deki gizli kaynaklarının isimlerinin çıkarılması talebini Assange’ın reddettiğine de dikkat çekerek Assange’ın tavrının bu kişileri ciddi risk altında bıraktığını belirtti ve Assange’ın gazeteci olmadığını savundu.

ABD’nin geçen ay kamuoyuna duyurduğu iddianamede Assange, Manning ile birlikte Savunma Bakanlığı’na ait bir bilgisayarın şifresini kırmak için komployla suçlanıyordu.

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…