Anasayfa DÜNYA 19 kozmetik markası küresel hayvan testlerine son veriyor
DÜNYA - 28 Mart 2019

19 kozmetik markası küresel hayvan testlerine son veriyor

Dünyanın en bilinen kozmetik markalarından biri olan Procter & Gamble, 2023 yılına kadar küresel kozmetik hayvan testlerine son vermek istiyor.

Küresel tüketim malları devi, kâr amacı gütmeyen hayvan hakları savunucusu Humane Society International (HSI) tarafından başlatılan #BeCrueltyFree kampanyasına katılacağını duyurdu. Procter & Gamble; Olay, Old Spice, Gillette, Ivory, Head & Shoulders ve Pantene de dahil olmak üzere toplam 19 kozmetik şirketine sahip.

P&G’nin Yenilik yönetimi, Araştırma ve Geliştirme Departmanının Direktörü Katy Fish, “Humane Society International ile kozmetik hayvan testlerine son verme arayışında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Araştırmacılarımızın şimdiye kadar bu amaca katkıda bulunmak için sergilediği tutku ve uzmanlıktan gurur duyuyorum.” diyerek konuyla alakalı heyecanını dile getirdi.

Kozmetikte hayvan testi ne kadar gerekli?

Procter & Gamble’ın internet sitesindeki bilgiye göre, firma göre yasalarca gerekli olmadıkça, hayvanlar üzerinde ürün veya içerikleri test etmiyor. Şirket, hayvansız test yöntemleri geliştirmek için HSI, ABD Humane Topluluğu (HSUS) ve Humane Society Yasama Fonu ile birlikte çalışıyor. Son 40 yılda Procter & Gamble, alternatif testlere 410 milyon dolardan fazla yatırım yapmış. Bu amaç için, halen yarısı geliştirilmekte olan 50’nin üzerinde yöntem kullanıyor.

HSI ve HSUS Başkanı Kitty Block’un konuyla alakalı ifadesi “Bu ortaklık #BeCrueltyFree kampanyamız aracılığıyla dünya çapında kozmetikler için hayvan testlerine son verme çabalarımızda önemli bir mihenk taşıdır. Procter & Gamble gibi ileriye dönük vizyona sahip şirketler ile birlikte çalışarak, bu iddialı hedefi gerçeğe dönüştürebiliriz.” şeklindeydi.

Bu yeni işbirliği, zulümsüz test yöntemlerini azaltmaya, şirketler ve hükümetler üzerinde politikalarını güncelleme konusunda baskı kurmaya odaklanacak.

HSI’ın araştırma ve toksikoloji başkan yardımcısı Troy Seidle, “Kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesi sadece hayvanların gereksiz yere acı çekmesine neden olmakla kalmayıp aynı zamanda eski zamanların bilim anlayışını da temsil ediyor” dedi. Procter & Gamble gibi büyük bir şirketle çalışmanın, ABD ve Kanada gibi gerniş pazarlarda küresel kozmetik hayvan test yasaklarını harekete geçirmek konusunda ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yıl birçok ülke hayvan testleri konusunda gelişme kaydetti. Avustralya bu ayın başlarında kozmetik ürünlerde hayvan testlerinin yasak olduğunu açıkladı ve Kolombiya geçtiğimiz eylül ayında kozmetik ve temizlik ürünleri için yapılan testleri durdurdu. ABD’de, Kaliforniya’daki milletvekilleri bu sonbaharda kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklamak için oybirliğiyle oy kullandı.

Hem Kanada hem de AB yasaklara ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Geçen Kasım ayında, AB hayvanlara zarar veren testlere alternatif geliştirmek için 500 milyon euro yatırım yaptı. Dove ve CoverGirl gibi büyük markalar son zamanlarda hayvan testlerine son verdi.

İlginizi Çekebilir

Havada Türk Alman Ortaklığı

Alman turizm şirketi Aerticket, Türk uçak bileti satış şirketi BiletBank ile ortak oldu. 3…