Anasayfa İŞ DÜNYASI ​Turkcell’den Hollanda hamlesi
İŞ DÜNYASI - 19 Haziran 2015

​Turkcell’den Hollanda hamlesi

Turkcell, Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığı Euroasia Telecommunications Holding'de kalan payların satın alınması için görüşmelere başladı.

Turkcell, Euroasia Telecommunications Holding BV’nin kalan hisselerinin alımı için görüşmelere başlanmasına karar verdi.

Turkcell’den konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Yönetim Kurulumuz  %55,04’üne sahip olduğumuz Hollanda’da kurulu bağlı ortaklığımız Euroasia Telecommunications Holding BV (“Euroasia”)’nin kalan %44,96 paylarının tamamının satın alınması için System Capital Management Limited (“SCM”) ile görüşmelere başlanmasına karar vermiştir. “

TURKCELL, ŞİRKETİN BİLANÇOSUNU GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞACAK

Ak Yatırım’ın değerlendirmesinde şu görüşlere yer verildi: ”Euroasia Astelit marka GSM operatörün sahibi. 

Astelit Ukrayna’da üçüncü büyük mobil operatör. Daha önce yeni CEO Kaan Terzioğlu bölgede büyümeye daha odaklı olacaklarını belirtmişti. TCELL Euroasia’nın tümüme sahip olursa şirketin bilançosunun güçlendirilmesine çalışacaktır. Euroasia’nın 650 milyon dolar borcu bulunmaktadır. Euroasia (Astelit) 2014’de 347,2 milyon dolar ciro ve 106,3 milyon dolar VAFÖK (%30,6 VAFÖK marjı) gerçekleştirdi. Mart sonu itibariyle TCELL’in 1.550 milyon dolar net nakit pozisyonu vardı ve Nisan’da 1.529 milyon dolar temettü ödemişti.”

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…