Anasayfa TÜRKİYE TİM: İhracat artış hızında son 13 ayın rekoru kırıldı
TÜRKİYE - 1 Ekim 2018

TİM: İhracat artış hızında son 13 ayın rekoru kırıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracat verilerini Antalya'da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Buna göre  eylülde  ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 artışla 14,5 milyar  dolara yükseldi. Bu rakam bugüne kadar en yüksek ihracat  gerçekleştirilen eylül ayı olarak kayıtlara geçti. Eylül ayında ayrıca  ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre  ilk 9 ayda ihracat yüzde 7 artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu.
    Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 7,6 artışla 165 milyar  56 milyon dolara yükseldi.
    İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi  (TİM) Başkanı İsmail Gülle “Böylece tarihin en yüksek eylül ayı  ihracatına imza attık. Son 13 ayın en hızlı ihracat artışını da  gerçekleştirdik. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı olarak  kayıtlara geçiyor. Haziran ve ağustos ayları haricinde her ayı rekorla  kapattık. Eylül ayında da bu başarıyı devam ettirerek yüzümüzü  güldüren ihracatçılarımızı kutluyorum. Ayrıca eylül ayı rakamlarına  baktığımızda yeni pazarlara girişte başarılarımızın gün yüzüne çıkmaya  başladığını da ülkeler bazındaki artışla görüyoruz ” dedi.

    Miktar Bazında En Çok İhracat Yapılan İkinci Ay
   2017 yılının eylül ayında 8,5 milyon ton olan ihracat miktarı, bu  yılın aynı döneminde yüzde 30 artışla 11,2 milyon tona yükseldi. Bu  eylül ayı şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen  ikinci ay oldu.

    En Fazla İhracat Otomotivde
     Eylül ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörü yaptı. 
Sektörün eylül ayı ihracatı, 2,6 milyar dolar olurken, otomotiv  sektörünün ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 arttı. 
Otomotiv sektörünü, 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,4 milyar  dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Eylül ayında  en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise yüzde 95 ile Çelik   yüzde 65 ile Kuru Mevye Mamülleri ve yüzde 53 ile Diğer Sanayi 
Ürünleri Grubu oldu.

    Almanya Birinciliği Korudu
    Verilere göre, eylül ayında 172 ülke ve bölgeye ihracat artarken,  en fazla ihracat yapılan ilk ülke 1,4 milyar dolar ile Almanya oldu. 
Almanya’yı 1,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 825 milyon dolar ile 
İtalya ve 722 milyon dolar ile Irak izledi. Ülkeler bazında ihracatı  değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle “İhracatımızda ilk sırada 1,4  milyar dolar ile Almanya bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya 
Başbakanı Angela Merkel ve Alman iş çevreleri ile temaslarının  önümüzdeki dönem ticari ilişkilerimize de olumlu yansıyacağını  düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi en büyük pazarımız olan 
Almanya ile ilişkilerimiz inşallah daha da kuvvetlenecek” dedi.

    Uzakdoğu ‘ya İhracat Yüzde 100 arttı
    Ülke grubu bazında ihracata bakıldığında eylül ayında bir önceki  yılın aynı ayına göre, AB’ye ihracat yüzde 24,7 artışla 7,3 milyar  dolar oldu. AB’nin payı ise yüzde 51 olarak gerçekleşti. Uzakdoğu’ya  ihracatta yüzde 100 artış ise dikkat çekti.

    İhracatını En Fazla Artıran İl Osmaniye
    En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile, 6,2 milyar dolar  ile İstanbul  1,3 milyar dolar ile Kocaeli, 1,1 milyar dolar ile 
Bursa, 832 milyon dolar ile İzmir, 646 milyon dolar ile Ankara  olurken, ihracatını en fazla artıran il yüzde 690’lık artışla 38  milyon dolar ihracat yapan Osmaniye oldu. Ayrıca eylül ayında 1277  firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı.

    TL İhracat Dikkat Çekti
   Kurdaki dalgalanmanın piyasalar üzerinde etki yarattığına değinen 
TİM Başkanı İsmail Gülle “Bu dönemde, Türk Lirası’nın uluslararası  ticarette kullanımını arttırabilmemiz büyük önem taşıyor. 173 ülkede,  toplam 5,1 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı. Eylül  ayı itibariyle, TL ile ihracatımız toplam ihracatın yüzde 5,6 sini  oluşturdu” dedi. 

    Gülle: “İhracat Milli Meselemiz”
 Yeni Ekonomi Programı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan TİM 
Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Yeni Ekonomi Programı ile ihracata  odaklı bir büyüme stratejisi izleyeceğini belirtti. Gülle “Sayın 
Cumhurbaşkanımızın dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasına girme  hedefini başarmamızın birinci yolu, daha fazla ihracat yapmamızdır. 
İhracatın milli bir mesele olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. 
Bunun için bir seferberlik başlatarak ilkokuldan itibaren  çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Toplumun her kesimine özellikle  iş dünyasına ihracatın önemini anlatarak bu bilincin yerleşmesi için  var gücümüzle çalışmalıyız” diye konuştu.

    Transit Ticaret İhracatın Gündeminde
   2018 ve 2019 büyüme rakamlarında net ihracatın katkısını daha net  göreceğimizi ifade eden İsmail Gülle küresel hacmi önemli miktarlara  ulaşan transit ticaret konusunu da gündeme aldıklarını söyledi. TİM 
Başkanı İsmail Gülle sözlerine şöyle devam etti: “Singapur’un, Hong
    Kong’un transit ticaret vasıtası ile ulaştıkları gelir düzeylerini  hepimiz biliyoruz. Ülkemizdeki mevcut transit rejiminde, transit  ticaretin ihracat tarafı ihracat rakamlarına eklenmiyor. Transit  ticaret oldukça önemli bir ticaret usulü ve önemi daha da artacak. İlk  etapta, transit ticaret istatistiklerinin ayrıca toplanması ve düzenli  aralıklarla duyurulması için bir çalışma başlatmak üzere Ticaret 
Bakanlığımız ile irtibat halindeyiz. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında  transit ticaretin önünün açılması ve ülkemize bıraktığı katma değerin  artırılması için önerilerimiz olacak.”

İlginizi Çekebilir

TİM’den 7’den 70’e ihracat oyun yazılım

Türkiye’nin bütün illerinde organize edilecek olan ihracata ilk adım programının, ilk adım…