THY, Euro'yu bıraktı

Türk Hava Yolları dış hat bilet fiyatları fiyatlamasında eurodan dolara geçti.


26.05.2015
THY, Euro'yu bıraktı

Son aylarda döviz kurlarında yaşanan hızlı değişim ve giderlerin önemli bölümünün dolar bazında olması nedeniyle, Türk Hava Yolları dış hat bilet fiyatları fiyatlamasında eurodan dolara geçti.

19 Mayıs’tan itibaren başlayan uygulama ile bilet fiyatları günlük dolar kurundan hesaplanıyor. Biletin yanı sıra dış hatlarda rezervasyon değişikliği nedeniyle ödenen cezalarda da ödeme dolar kuru üzerinden gerçekleşiyor.

Uzun yıllardır euro ile gerçekleştirilen satışlarda THY'nin dolara geçme nedeni olarak giderlerin önemli bölümünün dolar olması ve döviz kurlarının çok hareketli olması gösterildi.

Havayollarının önemli bölümü başta yakıt ve uçak kirası olmak üzere ana gider kalemleri ödemelerinde fiyatlar "dolar bazında" belirleniyor; dolayısıyla, giderleri ağırlıklı olarak dolar bazında olan THY, bu değişim ile gelirlerinde de ağırlığı aynı para birimine kaydırmış oluyor. THY’nin bu kararını sektördeki diğer şirketlerin de izlemesi bekleniyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dubai emlak piyasasındaki iniş Emaar’ı da vurdu
 
Süper zenginlerin 'haute-couture' konut merakı
 
Süper zenginlerin 'haute-couture' konut merakı

En çok milyarderin yaşadığı 14 şehir
 
İşte dünyanın en lüks garajı
 
Çin serveti dünyaya yayıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X