Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

'Temel gıda maddelerinde satın alma gücü düştü'

Çakar, "Memur, memur emeklileri ve emekli işçilerin 66 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır" dedi.


9.04.2015
'Temel gıda maddelerinde satın alma gücü düştü'

 

 

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, memur, memur emeklileri emekli işçilerin 66 temel gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğünü belirtti.
 
Çakar, yazılı açıklamasında, Mart 2014 sonu ile Mart 2015 dönemleri kıyaslandığında gıda enflasyonunun hız kesmediğini, fiyatlarda artışın çok yüksek oranlarda olduğunu bildirdi. Bu dönemde memurlar ile emekli memur ve öğretmenlerin maaşının sadece yüzde 3 arttığını ifade eden Çakar, şunları kaydetti:
 
"Memur, memur emeklileri ve emekli işçilerin 66 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır. Halk, gıda harcamalarından keserek diğer zorunlu harcamaları olan kira, elektrik, yakıt, su, ulaşım ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılamaya çalışmaktadır. Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye’de gıda fiyatları normal enflasyonun iki katına yakın artış gösteriyor"HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Küresel gıda fiyatları ekimde düştü
 
Küresel gıda fiyatları ağustosta düştü
 
Tüfenkçi: Gıda fiyatlarındaki oynaklığı gidermeye çalışıyoruz

Ürün etiketlerinde üretici fiyatı yazacak
 
Türkiye gıdada Avrupa’nın en ucuz 15. ülkesi
 
Pahalı gıdaya neşter vurulacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X